Umywalka porcelanowa, drewniana czy konglomeratowa?… Dobór tego akcesorium łazienkowego pod kątem materiału, z którego go wykonano, ma duże znaczenie dla komfortu użytkowania. Bo choć na oko najładniejsza może komuś wydawać się np. umywalka drewniana, jej zamontowanie w niektórych pomieszczeniach to pomyłka.

Możliwości kreowania przestrzeni łazienkowej tylko przez odpowiedni dobór materiału, z którego wykonane są obecnie umywalki, obecnie jest tak wiele, że czasem nawet designerzy mają problemy z wyselekcjonowaniem najwłaściwszego rozwiązania. Tym bardziej, że choć przyjęło się, iż umywalka to element wystroju typowy dla łazienki, urządzenie to może być również z powodzeniem montowane w innych pomieszczeniach w domu, a nawet w altance, na tarasie, balkonie czy pod gołym niebem w ogrodzie.

umywalka wolnostojąca z lanego marmuru (konglomeratu-kompozytu)

 

Umywalka do łazienki – ciut historii

Pierwsze umywalki były stosowane pod koniec XVIII wieku. Co ciekawe, nie lokowano ich w pomieszczeniach kąpielowych. Najczęściej umieszczano je na klatkach schodowych, gdzie przytwierdzano je do ściany. Ich zadaniem było służyć wszystkim mieszkańcom oraz gościom. Najczęściej wykonywane były z żeliwa lub metalu.

Jeszcze na początku XX wieku w budynkach osiedli robotniczych na korytarzu obowiązkowo montowano umywalki. W mieszkaniach z kolei nie były one pierwotnie lokalizowane w łazienkach ale w kuchniach.

Obecnie umywalka w łazience to standard i trudno sobie wyobrazić przestronny luksusowy pokój kąpielowy lub nawet skromne pomieszczenie do higieny ciała bez przynajmniej jednej umywalki.

Umywalka ceramiczna, konglomeratowa czy z innych materiałów?

umywalka nablatowa

Współcześnie umywalki mogą być wykonane z najrozmaitszych materiałów. Omawiamy zalety i wady najpopularniejszych typów:

Umywalki ceramiczne – ponadczasowo piękne, dostępne w różnych wielkościach i kształtach (zajrzyjcie do naszej bogatej oferty umywalek ceramicznych). Właściwie traktowane i pielęgnowane, odwdzięczą się przez długie lata nieskazitelnym połyskiem, elegancją i gładkością powierzchni oraz odpornością na powszechnie stosowane środki czystości lub środki piorące. Umywalki ceramiczne mogą długo utrzymywać ciepło (pod warunkiem, oczywiście, że ceramika sama ulegnie nagrzaniu po nalaniu gorącej wody do umywalki).

Ponieważ porcelana jest mało odporna na uderzenia, trzeba uważać, aby do umywalki nie spadł ciężki przedmiot. Kiedy bowiem zdarzy się nam upuścić np. szklany flakon z perfumami, porcelanowa powłoka może pęknąć, a w najlepszym przypadku może dojść do odprysku. Do spękań szybko przedostaje się brud. Te bardzo trudne do usunięcia zanieczyszczenia zazwyczaj mają czarne lub bardzo ciemne zabarwienie i wyraźnie oznaczają się na białej lub jasnej powierzchni porcelany.

Zazwyczaj umywalki ceramiczne są dość odporne na działanie różnego rodzaju barwników, niemniej zaleca się, aby nie dopuszczać do kontaktu pigmentów z porcelanową powierzchnią. Jeśli już to się stanie, wtedy jak najszybciej należy zatrzeć barwne plamy.

Umywalki konglomeratowe wykonane są z syntetyku, którego estetyka dorównuje najlepszej porcelanie. Ponieważ jednak polimer, z którego umywalki są wykonane, jest dużo bardziej wrażliwy na mechaniczne i chemiczne wpływy niż cewramika, umywalka konglomeratowa może cechować się niższą trwałością od umywalki porcelanowej. Konglomerat jest bowiem dość odporny na odpryski, ale okazuje się być podatny na zarysowania. Jeśli tworzywo jest właściwie pielęgnowane, umywalka konglomeratowa może służyć przez wiele lat bez uszczerbku na estetyce.

Jak atrakcyjne mogą być umywalki konglomeratowe, przekonacie się po zapoznaniu z ofertą Swiss Liniger.


umywalki konglomeratowe

Umywalki szklane to hit ostatnich lat i spełnienie marzeń wielu designerów o możliwości zastosowania w łazience szkła wysoce użytkowego. Szklane umywalki do łazienki wytwarzane są z hartowanego, bardzo odpornego na zarysowania, pęknięcie i stłuczenie szkła o grubości zazwyczaj kilkunastu milimetrów i więcej. Szklane umywalki najczęściej pokrywane są też specjalną powłoką, która zwiększa wytrzymałość materiału na uszkodzenia mechaniczne bądź chemiczne.

Umywalki drewniane – uznawane są za luksusowe i ekstrawaganckie. Aby dobrze służyły, muszą być wykonane z absolutnie najlepszej jakości litego naturalnego drewna. Idealnie, jeśli wytworzono je z drewna „drzew żelaznych” – dzięki temu nie będą wchłaniać wody i nie będą wypaczać się pod wpływem wilgoci, której przecież nie brakuje w łazienkach. Ponieważ mówi się, że drewno ma duszę, wstawienie umywalki drewnianej do łazienki traktowane jest przez wielu konsumentów jak szczyt marzeń do zaaranżowania przestrzeni w wysmakowany i nietuzinkowy sposób.

Umywalki metalowe – współcześnie nie spełniają tylko i wyłącznie roli akcesorium, w którym można umyć ręce po pobycie np. w kotłowni. Jeszcze kilka dekad temu metalowe czy żeliwne umywalki straszyły wyglądem. Obecnie zachęcają do zakupu i używania zarówno kształtem, praktycznością, jak i kolorystyką. Dostępne są modele nawiązujące do dawnych umywalek z klatek schodowych, jak i modele ultranowoczesne – o błyszczącej lub satynowej powierzchni. Przed zakupem warto dopytać, czy powierzchnia umywalki jest pokryta warstwą chroniącą metale przed korozją lub przed negatywnym działaniem kwaśnych płynów.

Umywalki kamienne – umieszczenie tego typu elementów wystroju wnętrza w łazience uchodzi za szczyt luksusu, designu i oryginalności. Umywalki z kamienia zazwyczaj mają gładkie, wypolerowane na błysk powierzchnie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, ale zdarzają się i takie, w których ścianka zewnętrzna jest chropowata, z nierównościami oddającymi naturę kamienia, za to środek misy jest nieskazitelnie gładki. Ponieważ kamień jest mało odporny na zarysowanie, umywalki tego typu najczęściej pokrywane są od wewnątrz specjalną powłoką, która chroni przed uszkodzeniem.

Ponieważ o gustach się nie dyskutuje, nie da się przeprowadzić badania, poprzez które obiektywnie można byłoby ocenić, które umywalki są najładniejsze. Poprzestaniemy zatem tu tylko na przypomnieniu, że w ofercie Swiss Liniger znajdziecie wspaniałe i modne umywalki ceramiczne oraz z konglomeratu – te dwa materiały zawsze wpadają w oko.