Kabiny prysznicowe wysokiej jakości są wykonane ze szklanych tafli. Z uwagi na specyfikę użytkowania, stale narażone są na kontakt z wodą i środkami kosmetycznymi. Jak utrzymać zatem kabinę w czystości? Czym umyć kabinę prysznicową ze szkła? Zapraszamy do lektury.

Ślady na szkle

Wszyscy znamy ten obrazek: podczas kąpieli woda płynąca z prysznica spływa po szklanych ściankach kabiny i pozostawia ślad na szkle. Smugi, ciemny nalot, zaschnięte krople, pozostałości po mydle, szamponie, odżywce do włosów widać na przezroczystych bokach kabiny.

A przecież przyjemność korzystania z sanitariatów łazienkowych jest wyłącznie wtedy, gdy są czyste, pachnące i higieniczne.

Jakich środków używać, by szyba prysznicowa była przezroczysta i lśniąca, a kabina zapraszała czystością do środka?

Najczęstsze przyczyny zabrudzeń kabin prysznicowych

Najpierw jednak pochylmy się na moment nad najczęstszymi przyczynami zabrudzeń.

Kamień wapienny – zmora polskich domów

Woda płynąca w kranach w naszym kraju charakteryzuje się wysokim stopniem mineralizacji. Związki mineralne, takie jak wapń i magnez, naturalnie występujące w przyrodzie, po podgrzaniu mają tendencję do osadzania się na ściankach rur czy pojemników, z którymi mają kontakt. Osad wapienny gromadzi się w postaci twardej substancji, czym zaburza po pewnym czasie funkcjonowanie urządzeń takich jak pralka, zmywarka, czajnik oraz siteczka kranów. Wiedzą o tym świetnie wszystkie osoby zajmujące się sprzątaniem kuchni czy łazienki. Ponadto ciepłe i wilgotne środowisko osadu kamiennego sprzyja rozwijaniu się groźnych bakterii.

Na szklanych powierzchniach osad wapienny tworzy jasne smugi, a w szczelinach i miejscach styku z obramowaniem kabiny, przybiera nieestetyczny wygląd ciemnej, brudnej masy.

W walce z kamieniem wapiennym najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja, gdyż osad nie usuwany na czas, ma tendencję do zbijania się w trudne do usunięcia skupiska brudu.

Pozostałości  kosmetyków

Mydło w płynie, szampon, a zwłaszcza odżywka do włosów używane podczas codziennej kąpieli nie spływa w całości do odpływu kanalizacyjnego. Rozpryskiwane przez wodę z prysznica, osadza się tłustymi plamami na szklanych ściankach kabiny. To nieestetyczne, lecz nieuchronne i normalne zjawisko.

Usuwanie resztek środków pielęgnacyjnych i kosmetycznych powinno odbywać się najczęściej, jak to możliwe.

Czym umyć kabinę prysznicową ze szkła?

Środki czystości przeznaczone do utrzymywania kabin prysznicowych w porządku dostępne są w szerokiej gamie produktów w każdym większym sklepie z chemią gospodarczą.

Mamy do wyboru: mleczka, spreje, płyny i ściereczki nasączone płynem czyszczącym. Co jednak, gdy z powodu alergii nie możemy stosować ogólnie dostępnych produktów chemicznych? Albo z powodu troski o środowisko naturalne, staramy się jak najrzadziej korzystać ze sztucznych preparatów?

Chemia gospodarcza, środki ekologiczne czy babcine sposoby? Jak czyścić kabinę prysznicową?

Najszerszą gamą produktów do czyszczenia kabin prysznicowych są środki chemiczne. To najtańsze i najłatwiej dostępne preparaty. Jak dokonać wyboru najlepszego z nich? Najtrafniej zwrócić się z tym pytaniem do sprzedawcy, który sprzedał nam kabinę prysznicową i sprawdzić, co poleca producent kabin. Jeśli nie jest to możliwe, warto zapytać sprzedawcę chemii gospodarczej.

Przy wyborze środka czystości, radzimy wybierać preparaty o miękkiej konsystencji, a nie pasty czy granulaty, gdyż możemy w ten sposób porysować gładką powierzchnię szkła. Dotyczy to również materiału, którym będziemy rozprowadzać środek czyszczący. Szczotki i twarde przyrządy mogą zniszczyć szkło, lepiej zatem używać miękkich ściereczek, gąbek i profesjonalnych ściągaczek do okien.

Chemiczne preparaty do czyszczenia kabin prysznicowych, oprócz zalet w postaci niskiej ceny i łatwej dostępności, mają też wady. Osoby, które borykają się z alergiami lub mają nadwrażliwą skórę, nie mogą używać preparatów opartych o żrące składniki chemiczne.

Wysoka toksyczność chemii gospodarczej nie jest również obojętna dla środowiska naturalnego.

Środki ekologiczne do czyszczenia kabin prysznicowych

Jedną z alternatyw dla sztucznych preparatów do czyszczenia jest „zielona chemia”. Ogólnoświatowy wzrost świadomości ekologicznej znalazł swe odbicie w produkcji środków do domowej pielęgnacji i kosmetyki.

Coraz częściej można spotkać w sklepach preparaty naturalne, ekologiczne kosmetyki i pozbawione toksyczności proszki do prania.

W większości bazują na komponentach roślinnych, kwasku cytrynowym, olejkach eterycznych, alkoholu i occie.

Niestety, z racji na wysokie koszty produkcji i mniejszą powszechność, cena środków ekologicznych jest wciąż wyższa niż popularna chemia gospodarcza.

Domowe sposoby czyszczenia kabin prysznicowych

Kamień wapienny i brud to wróg czystości znany nie od dziś. Jak sobie radzili z nim nasi przodkowie? Jak robiły to nasze babcie?

Jednym z najsilniejszych i najbardziej skutecznych narzędzi do walki z zabrudzeniami jest zwykły, kuchenny ocet.

Ocet znany jest człowiekowi od kilku tysięcy lat. Używany z powodzeniem w kuchni i w konserwowaniu żywności, służy również jako niezawodny środek czyszczący.

Wystarczy rozwór wody i octu, by oczyścić czajnik z kamienia lub kabiny prysznicowej. Najwygodniej będzie wlać roztwór do pustego opakowania po innym produkcie ze spryskiwaczem i obficie polać zabrudzone osadem miejsca.

Po kilkunastu minutach można pozostałości opłukać wodą.

Niewątpliwym minusem octu jest jego silny i ostry zapach. Nie wszyscy dobrze tolerują woń octu, więc dla takich osób znakomitą alternatywą może być soda oczyszczona lub sok z cytryny. Mieszanka wody i powyższych składników pomoże w czyszczeniu i pozostawi w pomieszczeniu świeży, cytrusowy zapach.