Brodzik prysznicowy, choć bardzo popularny i niewątpliwie łatwy w montażu, nie jest jedynym rozwiązaniem łazienkowym. Odpływ liniowy, pozostający w jednej linii z płaszczyzną podłogi w kabinie, jest nie tylko efektowny, ale praktyczny w użytkowaniu. Jak zamontować odpływ liniowy? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Brodzik czy odpływ liniowy?

Brodzik prysznicowy jest najbardziej popularnym i powszechnym uzupełnieniem kabiny prysznicowej. Można kupić go w sklepie z wyposażeniem łazienkowym, a montażu może dokonać praktycznie każdy fachowiec lub domowy majsterkowicz. Do zamontowania brodziku nie potrzeba wykonywać zaawansowanych prac budowlanych w posadzce, bo wystarczy umieścić go na podłodze w miejscu montażu kabiny. Dlaczego zatem odpływ liniowy każdego roku zdobywa coraz więcej zwolenników?

Odpływ liniowy montowany jest w idealnej linii z płaszczyzną podłogi pod prysznicem. Takie rozwiązanie pozwala na zupełnie nowe możliwości aranżacyjne wnętrza łazienki. Wzrok użytkownika przemyka po niezaburzonych brodzikiem płaszczyznach, co powoduje, że łazienka wydaje się większa, lepiej uporządkowana i nowocześniejsza. Dodatkowym plusem jest łatwiejsze utrzymanie kabiny w czystości, bo gładkie płaszczyzny, bez zbędnych załamań szybciej i skuteczniej się czyści.

Do kabiny wyposażonej w odpływ liniowy łatwiej się wchodzi osobom starszym czy niepełnosprawnym.

Jakie są rodzaje odpływów?

  • Odpływ liniowy – rozwiązanie składa się maskownicy, zwanej rusztem, który jest jedynym elementem widocznym dla użytkownika oraz z rynny i syfonu ukrytych pod podłogą. Odpływ liniowy można zamontować wzdłuż części lub całego boku prysznica. Rozwiązanie wymaga wykonania spadku podłogi w stronę kratki.
  • Odpływ punktowy – rozwiązanie polegające na centralnym ułożeniu punktu odpływowego. Podłoga musi być symetrycznie wyprofilowana, by woda równo spływała do środkowej części. Punkt odpływowy zabezpieczony jest kratką.
  • Odpływ zamaskowany materiałem, z którego wykonana jest pozostała część podłogi ma na celu praktycznie całkowite ukrycie przed wzrokiem części odpływowej. Rozwiązanie można zastosować zarówno przy odpływie liniowym, jak i punktowym. Płytka lub kamień identyczny jak reszta podłogi nakłada się na specjalnie przygotowaną maskownicę odpływu.
  • Odpływ ścienny – konstrukcja umieszczona w bocznej ścianie kabiny
  • Odpływ narożny – umieszczony w kącie kabiny. Może występować w formie punktowej lub liniowej.

Jak zamontować odpływ liniowy?

Jakie warunki musi spełniać łazienka, by móc zamontować odpływ liniowy?

Najważniejszą kwestią techniczną przy montażu odpływu liniowego jest uzyskanie kąta nachylenia podłogi w stronę kratki odpływowej oraz wygospodarowanie miejsca pod podłogą, by umieścić niezbędną instalację odpływową.

Gdy dom czy mieszkanie jest na etapie budowlanym, łatwiej uzyskać wymaganą przestrzeń, gdyż wystarczy wykonać podejście kanalizacyjne w stropie lub podłodze na etapie przez wylaniem betonu. W gotowych pomieszczeniach, jeśli strop jest wykonany z materiału monolitycznego lub zbyt cienkiego, by poprowadzić bezpiecznie syfon i rury odpływowe, należy podnieść podłogę łazienki o niezbędną wysokość.

Kąt nachylenia odpływu liniowego

W zależności od rodzaju odpływu liniowego, kąt nachylenia podłogi wykonuje się z jednej strony lub z dwóch, a w przypadku odpływu w kształcie punktu położonego centralnie – z każdej ze stron. W przypadku odpływu umieszczonego z boku kabiny, kąt nachylenia w stronę kratki powinien wynosić 2,5%, a odpływu punktowego – po 1,5% z każdej strony.

Wlot odpływu liniowego powinien być umieszczony ponad instalacją odpływową, z zachowaniem kilku milimetrów na grubość rusztu lub kratki zabezpieczającej. Oprócz wysokości kratki, nie można zapomnieć o warstwie płytek maskujących, zaprawie czy kleju do montażu.

Następnym krokiem jest uszczelnienie podłogi i ścian wokół kabiny przed działaniem wody.

Uszczelnienie brodzika i kabiny

Rezygnując z brodzika, który pełni rolę naturalnego izolatora przed wodą, montażysta staje przed problemem uszczelnienia posadzki i boków kabiny przed niszczącym działaniem wody. Przed etapem kładzenia płytek czy innej okładziny na podłogę i ściany, należy położyć specjalną warstwę izolacyjną. Występuje ona w postaci płynnej folii, którą nakłada się wałkiem lub pędzlem. Izolacją pokrywa się zarówno podłogę pod prysznicem, jak i ściany do wysokości około 1,5 metra. Następnie można bezpiecznie kłaść kafelki, kamień czy inne tworzywo. Krawędzie i miejsca połączeń warto dodatkowo zabezpieczyć taśmą izolacyjną.

Przy wyborze fug do kafelków w miejscu kabiny, gdzie zamontowany będzie odpływ liniowy, należy użyć specjalnych spoin wodoodpornych. Są one droższe od zwykłych fug, lecz niezbędne, by dodatkowo zabezpieczyć podłogę przed wodą.

Wszystkie elementy odpływu liniowego powinny być idealnie dopasowane i precyzyjnie wypoziomowane, by żadna ostra krawędź nie odstawała od reszty.