Mimo iż kwestię montażu kabiny prysznicowej z brodzikiem pozostawiamy przeważnie ekipie zatrudnionych fachowców, to czynność ta nie jest zbyt skomplikowana i przy odrobinie dobrych chęci, czasu i dokładności, może się udać nam samym.
Jak zatem zamontować kabinę prysznicową? Zapraszamy do dalszej części artykułu po praktyczne wskazówki.
Mocowanie brodzika kabiny prysznicowej ze względu na odpływ
Krok pierwszy: wybór brodzika a rodzaj odpływu w podłodze.
Paradoksalnie to właśnie rodzaj odpływu i wysokość jego usytuowania jest kluczowa dla wyboru brodzika, a co za tym idzie, kabiny prysznicowej.
Brodzik wysoki można zamontować praktycznie do każdego odpływu, gdyż z racji swej wysokości zapewni odpowiedni spadek wody. Co jednak z niskimi, tak chętnie kupowanymi brodzikami?
Tu sprawa się nieco komplikuje.
Niskie, eleganckie brodziki możemy wykorzystać, jeśli rura odpływowa umiejscowiona w podłodze, jest na poziomie podłogi lub niewiele ponad nią. Przed zakupem brodzika należy sprawdzić wysokość odpływu. Jeśli będzie za wysoka, nie uda się uzyskać dwustopniowego spadku, gdy w grę wchodzi brodzik niski.
Drugą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przez wybraniem się na zakupy do sklepu z artykułami łazienkowymi, jest planowana odległość między wylotem rury kanalizacyjnej a docelowymi miejscem usytuowania prysznica.
Zaleca się, by odległość była jak najmniejsza, gdyż tu również pojawia się problem spadku wody do odpływu. Przy dużej odległości między kabiną a wylotem rury odpływowej niezbędne będzie uzyskanie niezbędnej różnicy w poziomach.
Gdy jednak odległość między odpływem i brodzikiem będzie zbyt mała, trudno będzie zmieścić syfon i rury odprowadzające wodę z prysznica.
Krok drugi: przykręcenie nóżek do spodniej części brodzika, usytuowanie go w docelowym miejscu łazienki i złożenie w całość elementów odpływu. Aby upewnić się, że dobrze wymierzyliśmy wysokość nóżek, warto użyć poziomicy. Prawidłowo ustawiony poziom brodzika zapewni swobodny odpływ wody w stronę syfonu. Miejsce styku brodzika ze ścianą należy starannie uszczelnić, wykorzystując silikon.
Krok trzeci: w zależności od rodzaju kabiny montujemy w ścianach listwy podtrzymujące lub zaczepy pod taflę szklaną. Teraz przyda się umiejętność używania wiertarki, gdyż śruby mocujące listwy lub zaczepy należy starannie umieścić w ścianie, w wywierconych otworach.
Krok czwarty: po zamontowaniu listew lub zaczepów w ścianie, należy zająć się pozostałą częścią kabiny.
Jeśli mamy do czynienia z kabiną prysznicową wyposażoną w ramkę górną do podtrzymywania szklanych ścianek, to należy złożyć elementy na podłodze obok, a następnie połączyć w całość z listwami na ścianie. W celu wyregulowania kątów i stopnia nachylenia należy dokładnie wyregulować mocowania listew lub zaczepów. Szkielet kabiny jest gotowy.
Krok piąty: teraz przyszedł moment na montaż układu jezdnego drzwi kabinowych na szklanych ściankach oraz zamontowanie uszczelek zabezpieczających miejsca styku ścianki z podłogą i ścianami łazienki. Elementy, które nie są zabezpieczone uszczelkami, należy uszczelnić silikonem od zewnętrznej strony.
Krok szósty: test szczelności. Puszczamy wodę z kranu pod prysznicem i sprawdzamy, czy nigdzie na podłodze nie pojawi się woda. Jeśli otoczenie kabiny jest suche, możemy uznać, że udało nam się pomyślnie zamontować prysznic z brodzikiem