Brodzik prysznicowy: wysoki, niski, pod podłogę – poznaj zalety i wady

Brodzik – nieodłączny element kabiny prysznicowej, niegdyś mocno eksponowany najczęściej w postaci misy o różnej głębokości i profilowaniu. Obecnie obserwujemy trend w kierunku minimalizacji zarówno głębokości, jak i formy brodzików. Czy to dobry pomysł?

brodziki z konglomeratu 90×90 120×80 100×80

Brodziki można zakwalifikować do kilku grup – w zależności od głębokości misy i systemu montażu:

 • Brodziki klasyczne – to misy o różnej wielkości i głębokości, nieraz o wymyślnym kształcie z miejscem do siedzenia. Bywają tak duże i głębokie, że funkcjonują na prawach wanny, co w przypadku amatorów kąpieli polegających na przesiadywaniu w wodzie może okazać się dużą zaletą. Najczęściej jednak dostępne są modele o głębokości 7-30 cm – w sam raz, aby pobrodzić stopami w wodzie lub wymoczyć nogi aż po łydki. Brodziki klasyczne można montować na powierzchni podłogi w łazience lub wpuszczać w podłogę. Najczęściej brodziki klasyczne dostępne są w kształcie kwadratu, prostokąta, koła lub jego wycinka, heksagonalne. Do wad tego typu brodzików należą:

– standaryzacja wymiarów, co ogranicza swobodę wyboru wielkości kabiny do oferty producenta;

– ograniczony wybór pod względem kształtu i głębokości;

– możliwość rozszczelnienia montażu i izolacji przy ścianie, kiedy brodzik osadzony zostanie na nierównym podłożu;

– konieczność kucia w podłodze, jeśli brodzik ma być wpuszczony w posadzkę;

– duża powierzchnia do czyszczenia.

Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że osoba starsza lub niepełnosprawna będzie miała poważny problem z wejściem do wysokiego klasycznego brodzika montowanego na podłodze i może się okazać, że nie będzie jej dane skorzystać z kąpieli w kabinie prysznicowej z klasycznym brodzikiem.

 • Brodziki niskie – charakteryzują się niewielką wysokością; w zależności od modelu jest to zaledwie kilka centymetrów. Znajdziecie je w ofercie sklepu Swiss Liniger. Podobnie, jak modele klasyczne, brodziki niskie mogą być montowane na posadzce lub można je w nią wpuszczać. Mogą też mieć różne kształty i wielkości. Tu jednak – w przeciwieństwie do ich klasycznych alternatyw – kształt niekoniecznie musi być tożsamy z tradycyjnie pojętą misą. Brodziki niskie mogą bowiem wyglądać jak płyta podłogowa z odpływem i rowkowaniem ułatwiającym odpływ wody. Takie modele to wielka wygoda dla seniorów lub osób niepełnosprawnych, szczególnie, jeśli brodzik niski wmontowany zostanie w podłogę. Ten typ brodzików w zasadzie wad nie ma, bo nie pojawiają się ograniczenia z możliwości korzystania z kabiny prysznicowej. A jeśli ktoś tęskni za tradycyjnym moczeniem stóp w wodzie, zawsze może oddać się tej przyjemności, wykorzystując do tego łazienkową miednicę.
brodzik Swiss-Liniger z lanego marmuru 140×90 120×90 100×80 160×80

Brodziki niskie dostępne są w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu właściciel łazienki nie musi swoich wyborów odnoszących się do wielkości kabiny prysznicowej ograniczać tylko do standardowych wymiarów. Dużą zaletą brodzików niskich jest też możliwość komponowania ich ze ściankami typu walk-in i drzwiami prysznicowymi. Dzięki szerokiej ofercie kształtów i rozmiarów można zaaranżować niezwykle funkcjonalne miejsce na prysznic w dowolnie wybranym obszarze łazienki lub mieszkania – także w niepraktycznej wnęce.

Brodziki niskie mają jeszcze trzy niezaprzeczalne zalety:

– mocno zmniejszona w stosunku do brodzików klasycznych powierzchnia, którą trzeba czyścić;

– brak wysokich ścianek bocznych, które zazwyczaj obudowuje się płytkami, aby uzyskać dobry efekt estetyczny – brodziki niskie przyciągają uwagę swoją minimalistyczną elegancją; nie trzeba ich osłaniać płytkami;

– szybkość montażu – co wynika m.in. z faktu, że po osadzeniu brodzika na przynależnym mu miejscu nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych zabiegów podnoszących estetykę instalacji.

            W Swiss Liniger znajdziecie wiele brodzików niskich – w różnych wielkościach i            kształtach, do kabin narożnych, przyściennych lub wolnostojących. Do wyboru są brodziki      wykonane z wysokiej jakości tworzywa sanitarnego, akrylu lub konglomeratu. Wszystkie   zaopatrzone są w funkcjonalne otwory odpływowe z estetycznymi i zmyślnie montowanymi       korkami.

 • Brodziki podpłytkowe – to rozwiązanie cieszące się, podobnie jak brodziki niskie, coraz większą popularnością, zarówno w domach prywatnych, hotelach i nawet (a może przede wszystkim) w mieszkaniach w bloku (szczególnie tych niewielkich, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni do wykorzystania). To idealne rozwiązanie dla zwolenników minimalizmu: kabina bez brodzika montowana jest bezpośrednio na posadzce, w którą wmontowany jest specjalny system odpływowy odprowadzający wodę. Brodzik znajduje się natomiast pod podłogą i ma specjalnie wyprofilowany kształt, który umożliwia spływanie wody do kanalizacji.
Brodzik z konglomeratu Liniger BR04 / SL04 160×80 / 140×90 Czarny

Niezależnie od tego, czy zapadnie decyzja o montażu kabiny prysznicowej z brodzikiem klasycznym, brodzikiem niskim czy z brodzikiem podpodłogowym, w każdym systemie istotne jest zabezpieczenie ścian i podłogi przed wilgocią – pomimo, iż współczesne systemy montażu zapewniają doskonałą szczelność układu brodzik – kabina prysznicowa.

Decydując się na kabinę bez brodzika konieczne jest również wybranie odpowiedniego materiału na posadzkę. Decydując się na brodzik niski lub klasyczny – montowany na posadzce lub wpuszczany w nią – na podłodze najlepiej położyć płytki, terakotę lub panele wodoodporne. Posadzka może też być wyłożona parkietem z drzewa żelaznego. To trwałe materiały podłogowe, którym na pewno nie zaszkodzi wilgoć – nawet, jeśli podczas kąpieli woda wydostanie się poza obszar kabiny przez niedomknięte drzwi prysznicowe.

Umywalka do łazienki – materiał ma znaczenie

Umywalka porcelanowa, drewniana czy konglomeratowa?… Dobór tego akcesorium łazienkowego pod kątem materiału, z którego go wykonano, ma duże znaczenie dla komfortu użytkowania. Bo choć na oko najładniejsza może komuś wydawać się np. umywalka drewniana, jej zamontowanie w niektórych pomieszczeniach to pomyłka.

Możliwości kreowania przestrzeni łazienkowej tylko przez odpowiedni dobór materiału, z którego wykonane są obecnie umywalki, obecnie jest tak wiele, że czasem nawet designerzy mają problemy z wyselekcjonowaniem najwłaściwszego rozwiązania. Tym bardziej, że choć przyjęło się, iż umywalka to element wystroju typowy dla łazienki, urządzenie to może być również z powodzeniem montowane w innych pomieszczeniach w domu, a nawet w altance, na tarasie, balkonie czy pod gołym niebem w ogrodzie.

umywalka wolnostojąca z lanego marmuru (konglomeratu-kompozytu)

Umywalka do łazienki – ciut historii

Pierwsze umywalki były stosowane pod koniec XVIII wieku. Co ciekawe, nie lokowano ich w  pomieszczeniach kąpielowych. Najczęściej umieszczano je na klatkach schodowych, gdzie przytwierdzano je do ściany. Ich zadaniem było służyć wszystkim mieszkańcom oraz gościom.  Najczęściej wykonywane były z żeliwa lub metalu.

Jeszcze na początku XX wieku w budynkach osiedli robotniczych na korytarzu obowiązkowo montowano umywalki. W mieszkaniach z kolei nie były one pierwotnie lokalizowane w łazienkach ale w kuchniach.

Obecnie umywalka w łazience to standard i trudno sobie wyobrazić przestronny luksusowy pokój kąpielowy lub nawet skromne pomieszczenie do higieny ciała bez przynajmniej jednej umywalki.

Umywalka ceramiczna, konglomeratowa czy z innych materiałów?

umywalka nablatowa

Współcześnie umywalki mogą być wykonane z najrozmaitszych materiałów. Omawiamy zalety i wady najpopularniejszych typów:

 • Umywalki ceramiczne – ponadczasowo piękne, dostępne w różnych wielkościach i kształtach (zajrzyjcie do naszej bogatej oferty umywalek ceramicznych). Właściwie traktowane i pielęgnowane, odwdzięczą się przez długie lata nieskazitelnym połyskiem, elegancją i gładkością powierzchni oraz odpornością na powszechnie stosowane środki czystości lub środki piorące. Umywalki ceramiczne mogą długo utrzymywać ciepło (pod warunkiem, oczywiście, że ceramika sama ulegnie nagrzaniu po nalaniu gorącej wody do umywalki).

Ponieważ porcelana jest mało odporna na uderzenia, trzeba uważać, aby do umywalki nie spadł ciężki przedmiot. Kiedy bowiem zdarzy się nam upuścić np. szklany flakon z perfumami, porcelanowa powłoka może pęknąć, a w najlepszym przypadku może dojść do odprysku. Do spękań szybko przedostaje się brud. Te bardzo trudne do usunięcia zanieczyszczenia zazwyczaj mają czarne lub bardzo ciemne zabarwienie i wyraźnie oznaczają się na białej lub jasnej powierzchni porcelany.

Zazwyczaj umywalki ceramiczne są dość odporne na działanie różnego rodzaju barwników, niemniej zaleca się, aby nie dopuszczać do kontaktu pigmentów z porcelanową powierzchnią. Jeśli już to się stanie, wtedy jak najszybciej należy zatrzeć barwne plamy.

 • Umywalki konglomeratowe wykonane są z syntetyku, którego estetyka dorównuje najlepszej porcelanie. Ponieważ jednak polimer, z którego umywalki są wykonane, jest dużo bardziej wrażliwy na mechaniczne i chemiczne wpływy niż cewramika, umywalka konglomeratowa może cechować się niższą trwałością od umywalki porcelanowej. Konglomerat jest bowiem dość odporny na odpryski, ale okazuje się być podatny na zarysowania. Jeśli tworzywo jest właściwie pielęgnowane, umywalka konglomeratowa może służyć przez wiele lat bez uszczerbku na estetyce.

Jak atrakcyjne mogą być umywalki konglomeratowe, przekonacie się po zapoznaniu z ofertą Swiss Liniger.

umywalki konglomeratowe
 • Umywalki szklane to hit ostatnich lat i spełnienie marzeń wielu designerów o możliwości zastosowania w łazience szkła wysoce użytkowego. Szklane umywalki do łazienki wytwarzane są z hartowanego, bardzo odpornego na zarysowania, pęknięcie i stłuczenie szkła o grubości zazwyczaj kilkunastu milimetrów i więcej. Szklane umywalki najczęściej pokrywane są też specjalną powłoką, która zwiększa wytrzymałość materiału na uszkodzenia mechaniczne bądź chemiczne.
 • Umywalki drewniane – uznawane są za luksusowe i ekstrawaganckie. Aby dobrze służyły, muszą być wykonane z absolutnie najlepszej jakości litego naturalnego drewna. Idealnie, jeśli wytworzono je z drewna „drzew żelaznych” – dzięki temu nie będą wchłaniać wody i nie będą wypaczać się pod wpływem wilgoci, której przecież nie brakuje w łazienkach. Ponieważ mówi się, że drewno ma duszę, wstawienie umywalki drewnianej do łazienki traktowane jest przez wielu konsumentów jak szczyt marzeń do zaaranżowania przestrzeni w wysmakowany i nietuzinkowy sposób.
 • Umywalki metalowe – współcześnie nie spełniają tylko i wyłącznie roli akcesorium, w którym można umyć ręce po pobycie np. w kotłowni. Jeszcze kilka dekad temu metalowe czy żeliwne umywalki straszyły wyglądem. Obecnie zachęcają do zakupu i używania zarówno kształtem, praktycznością, jak i kolorystyką. Dostępne są modele nawiązujące do dawnych umywalek z klatek schodowych, jak i modele ultranowoczesne – o błyszczącej lub satynowej powierzchni. Przed zakupem warto dopytać, czy powierzchnia umywalki jest pokryta warstwą chroniącą metale przed korozją lub przed negatywnym działaniem kwaśnych płynów.
 • Umywalki kamienne – umieszczenie tego typu elementów wystroju wnętrza w łazience uchodzi za szczyt luksusu, designu i oryginalności. Umywalki z kamienia zazwyczaj mają gładkie, wypolerowane na błysk powierzchnie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, ale zdarzają się i takie, w których ścianka zewnętrzna jest chropowata, z nierównościami oddającymi naturę kamienia, za to środek misy jest nieskazitelnie gładki. Ponieważ kamień jest mało odporny na zarysowanie, umywalki tego typu najczęściej pokrywane są od wewnątrz specjalną powłoką, która chroni przed uszkodzeniem.

Ponieważ o gustach się nie dyskutuje, nie da się przeprowadzić badania, poprzez które obiektywnie można byłoby ocenić, które umywalki są najładniejsze. Poprzestaniemy zatem tu tylko na przypomnieniu, że w ofercie Swiss Liniger znajdziecie wspaniałe i modne umywalki ceramiczne oraz z konglomeratu – te dwa materiały zawsze wpadają w oko.

Z wanną przez wieki

Czy wiecie że pierwsza definicja wanny – oczywistego elementu wyposażenia łazienki przełomu XX i XXI wieku – pojawiła się dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, choć akcesorium to znane było już ludzkości przynajmniej od 1300 lat? Historia wanny zaskakuje – zapraszamy do podróży przez wieki.

Wanny, które znajdziecie w ofercie Swiss Liniger, to pokłosie wielu wieków ewolucji urządzenia sanitarnego służącego do kąpieli (jak brzmi oficjalna, najczęściej obecnie stosowana definicja wanny). Wanna ewoluowała wraz z postępem cywilizacyjnym i technologią – zaczynając od formy najbardziej naturalnej, czyli rzeźbionej w kamieniu misy, i docierając do form spotykanych w czasach współczesnych, czyli nieraz wymyślnych, o niespotykanym kształcie wykonanych z rozmaitych surowców, na przykład porcelany, akrylu, włókna szklanego, metalu czy żeliwa. Materiały te nieraz łączy się ze szkłem lub wbudowuje się w nie systemy hydromasażu. O takich rozwiązaniach starożytni nawet nie mogli pomarzyć.

wanna z konglomeratu
bateria wolnostojącaSwiss-Liniger LUCY

Kamienna wanna wolnostojąca – początek wszystkiego

Prawdopodobnie pierwszą wanną, o której wspomina historia, była bogato zdobiona, niewielkich rozmiarów kamienna misa z pałacu w Knossos w starożytnej Grecji. Pojawiła się tam w 15. wieku przed naszą erą na życzenie ówczesnej królowej, której kąpiele, notabene, były przez poddanych traktowane jak fanaberie.

Z czasem wanny w starożytnej Grecji były w coraz powszechniejszym użytku, co potwierdza słynna historia z Archimedesem w roli głównej, który podobno siedząc w wannie dokonał jednego z najsłynniejszych odkryć z zakresu fizyki.

Rzymskie wanny w cieniu Term

Wanna wolnostojąca BAILEY

W starożytnym Rzymie, poza systemem łaźni miejskich, zwanych Termami, funkcjonowały także wanny – głównie w prywatnych, bogatych domach. Kąpano się w nich nie tylko w wodzie, ale również i w mleku. Dawne piękności upodobały sobie mleko ośle.

Wanny były bogato zdobione – iście po królewsku, dlatego trudno się dziwić, że żona Nerona, Poppea, oraz Kleopatra żyjąca w Egipcie, uwielbiały w nich spędzać mnóstwo czasu. Prawdopodobnie były to pierwsze udane, choć bardzo jednostkowe próby uczynienia z wanny akcesorium nie tylko do czynności higienicznych, ale również przeznaczonego do relaksu i wypoczynku w intymności. Wanny w starożytności nie zdołały jednak zdeklasować popularnością łaźni miejskich czy okolicznych jezior i rzek będących miejscami zażywania kąpieli przez biedniejszych przedstawicieli społeczeństwa, których nie było stać na zakup i utrzymanie wanny (czysta woda dostarczana do domów była kosztowna).

Wanny na salony!

Ponieważ po starożytności przyszły czasy średniowiecza, w których higiena ciała została zepchnięta do czynności absolutnie niepotrzebnej a wręcz szkodliwej, wanny ewoluowały w ślimaczym tempie. Choć były elementem spotykanym w łazienkach, to korzystano z nich zazwyczaj tylko wtedy, kiedy musiano.

Większego rozpędu ewolucja wanien nabrała na przełomie baroku i oświecenia, gdyż wtedy modne stało się przyjmowanie gości podczas kąpieli. Wannę stawiano w salonie, a kąpiąca się w niej dama jednocześnie podejmowała gości. Choć brzmi to niewiarygodnie, tak właśnie było, a w związku z kąpielami w salonie wypracowano całą filozofię dbania o komfort osoby kąpiącej się. M.in. powierzchnię wody pudrowano, ukrywając w ten sposób nagłość, bądź przykrywano specjalnymi pokrywami, aby woda nie traciła cennego ciepła zbyt szybko i nie ulegała rozchlapaniu na podłogę salonu.

Dziś tę drugą funkcję pokryw zastąpiły parawany nawannowe – znajdziecie je w naszej ofercie.

Materiały na wannę – lekko, coraz lżej…

Wanna wolnostojąca akrylowa retro 160
Wanna wolnostojąca akrylowa retro 160

Ponieważ wanny musiały być sprawnie wnoszone do salonu i wynoszone, zaczęto je wykonywać z lżejszych materiałów niż kamień. Szacuje się, że XVIII wiek jest pierwszym, w którym powszechnie popularne były wanny miedziane bądź drewniane.

Metal i drewno jeszcze przez ok. 200 lat były najpopularniejszymi surowcami do wytwarzania wanien. Dopiero przełom XIX i XX wieku przyniósł w tym obszarze sporo zmian. Wtedy do łazienek zaczęły wkraczać wanny żeliwne.

Druga połowa XX wieku przyniosła w surowcach wykorzystywanych do wytwarzania wanien wolnostojących lub wanien do zabudowy prawdziwą rewolucję. Wtedy bowiem, za sprawą dynamicznego rozwoju przemysłu syntetyków, na rynku, zaczęły pojawiać się wanny z tworzyw sztucznych. W porównaniu do ciężkich i nie dających się przesunąć wanien żeliwnych, były bardzo ustawne. Stały się meblami a nie tylko urządzeniami do zachowania higieny ciała.

Od surowej normy do nieskrępowanej rozmaitości

Pierwsza definicja wanny, która pojawiła się w 1751 roku, przewidywała, że te elementy wyposażenia łazienek będą miału ujednolicone rozmiary. Ówczesna wanna powinna była mieć zatem: 4,5 stopy długości, 2,5 stopy szerokości i 26 cali wysokości. Miały mieć też ustalony kształt, a surowcem, z którego mogły być wykonane, była miedź albo drewno opasane obręczami.

Definicja wanny sprzed ponad 250 lat ma się nijak do obecnego asortymentu tych urządzeń łazienkowych.

Jeśli przyjrzycie ofertę Swiss Liniger w zakresie wanien wolnostojących, zobaczycie, jak bardzo różnorodne są współczesne modele pod względem głębokości, kształtu, pojemności misy oraz materiału, z którego zostały wytworzone. W naszej ofercie znajdziecie wanny z akrylu i wanny z konglomeratu. Ale na rynku dostępne są też wanny żeliwne, z elementami szklanymi, czy nawet w całości wykonane z porcelany.

Wanny w starożytności i współczesne – punkt styczny wygody

Istnieje jeden najważniejszy element, który niezależnie od upływu czasu i okresu historycznego pozostaje wspólny dla każdej wanny, a związany jest z wygodą korzystania z tego urządzenia łazienkowego. To dostatecznie głęboka i wygodna misa. Wykonanie wanny dobrze wyprofilowanej oraz obszernej na tyle, aby można było wygodnie w niej wypocząć w pojedynkę lub we dwoje, to priorytet zarówno dawnych, jak i współczesnych mistrzów designu.

Wanna zawsze pozostanie królową łazienki zapewniającą maksimum wygody podczas kąpieli połączonej z leniwym relaksem. Pod tym względem ustąpi jej każda kabina prysznicowa – nawet ta najbardziej nowoczesna i praktyczna.

wanna wolnostojąca 170cm z baterią

Ścianki walk-in – segregatory upiększające przestrzeń

Ścianki walk-in – segregatory upiększające przestrzeń

Ścianki walk-in to jeden z najlepszych wynalazków do łazienki niezależnie od wielkości tego pomieszczenia. Dzięki swej prostocie są fenomenalnie praktycznym rozwiązaniem architektonicznym o wielu – czasem zaskakujących – zastosowaniach.

Nie ma znaczenia, czy jesteście posiadaczami łazienki o mikroskopijnej wielkości, w której zmieszczą się tylko najpotrzebniejsze elementy wyposażenia, czy przestronnego, po królewsku urządzonego pokoju kąpielowego – wszędzie tam ścianka walk-in będzie pasować, jak ulał. To świetne rozwiązanie na zagospodarowanie przestrzeni tam, gdzie nie pasują kafelki, tradycyjne ścianki działowe lub grube luksfery.

Czym są ścianki walk-in?

Te praktyczne separatory przestrzeni są całkiem prostymi lub giętymi taflami. Najczęściej wykonuje się je ze szkła hartowanego, ale są dostępne także modele wykonane z syntetyków, m.in. z pleksiglasu. Mocuje się je bezpośrednio do podłogi i ściany, a elementy mocujące są eleganckie, trwałe i odporne na działanie wilgoci, kosmetyków kąpielowych i środków myjących.

Te dzielące przestrzeń szklane tafle zazwyczaj dostępne są w wielu wymiarach. Modele, które oferujemy w Swiss Liniger, można dopasować do dowolnej wielkości łazienki, gdyż dostępne są aż w 12 różnych szerokościach: od 50 do 160 cm. Ścianki walk-in mogą mieć różne wysokości. My oferujemy je w standardowym, najczęściej wybieranym wymiarze: 200 cm. Dodatkową zaletą naszych produktów jest to, że dzięki regulowanym elementom stabilizującym górną część ścianki, odgrodzić można przestrzeń o wybranej szerokości. Dzięki temu można dowolnie (w granicach długości ścianki i regulacji metalowego stabilizatora) aranżować wielkość wydzielanej przestrzeni. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie do trudno ustawnych łazienek.

Zanim kupisz ściankę walk-in...

…zdecyduj, do czego faktycznie będzie potrzebna. Czy tylko do tego, aby ograniczyć strefy mokrą od suchej w łazience, czy może też jednocześnie ma pełnić funkcję separatora dzielącego przestrzeń całej łazienki na dwa niezależne obszary niezależnie od ich funkcji. To proste rozwiązanie architektoniczne można zastosować zarówno jako jedyną ściankę otwartej kabiny prysznicowej, bądź jako element, który będzie odgradzał na przykład przestrzeń kąpielową od toaletowej. Ścianka walk-in, szczególnie z mrożonego, półprzezroczystego szkła, może też posłużyć do wygospodarowania kącika przeznaczonego na magazynowanie rzeczy potrzebnych w łazience lub sprzętu wykorzystywanego podczas kąpieli seniora mającego problem z poruszaniem się. Jeśli nie ma miejsca na przechowanie tych akcesoriów w szafie, wystarczy ulokować je w pustej kabinie typu walk-in, aby nie zagracały przestrzeni łazienki, a jednocześnie były zawsze pod ręką.

Podczas zakupu zwróć też uwagę na grubość szklanej tafli. W sprzedaży są dostępne modele, w których grubość ścianek wynosi 4 mm. W Swiss Liniger oferujemy tylko ścianki o ponad dwukrotnie większej grubości szyby – bo aż 8-10 mm. Tak gruba szyba to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa i długotrwałości użytkowania.

Mariaż dekoracyjności i praktyczności

Ponieważ ścianka walk-in może pełnić wiele różnych funkcji, warto bardzo rozsądnie wybrać odpowiedni model – nie tylko pod względem jego szerokości, ale również dekoracyjności.

Dzięki całkowicie przeźroczystym taflom światło dotrze do każdego zakamarka łazienki. Ścianki wykonane z przyciemnianego szkła lub z szyb półtransparentnych stworzą atmosferę intymności – niezależnie od tego, z której strony ich powierzchni będzie spoglądać się na łazienkową przestrzeń. Z kolei modele z wbudowanymi elementami dekoracyjnymi wspaniale przesłonią to, co chcemy zakryć lub – odwrotnie – skierują uwagę dokładnie tam, gdzie chcemy.

Ponieważ ścianki walk-in wytwarzane są z bezpiecznych materiałów, są one odporne na uszkodzenia. Podlegają jednak, jak każdy inny element wyposażenia łazienki, powszechnym prawom fizyki i w razie ekstremalnie mocnego uderzenia w dużą taflę, może ona ulec zniszczeniu. Ponieważ jednak, jak wspomnieliśmy już wyżej, oferowane w naszym sklepie ścianki walk-in wykonane są z bezpiecznego i mającego aż 8-10 mm grubości szkła hartowanego, trzeba by zadać sobie naprawdę dużo trudu i użyć wiele siły, aby uszkodzić tak wytrzymały element.

scianki prysznicowewalk in walk-in swiss-liniger 8mm 10mm W10 cm 100cm 90cm 80cm 70cm
ścianka prysznicowa 8mm ESG walk in SWISS LINIGER

Praktycznie o użytkowaniu ścianek walk-in

 • Oferowane w Swiss Liniger ścianki mają kształt idealnych prostokątów i nowoczesny system mocowania, który umożliwia idealne dopasowanie tych szklanych elementów do wybranego obszaru. Niemniej, zanim wstawisz ściankę walk-in do łazienki, zadbaj o odpowiednie wypionowanie i wypoziomowanie ściany oraz podłogi.
 • Jeśli nie masz pomysłu na aranżację kabiny prysznicowej czy toalety w łazience o nieregularnym kształcie lub będącej mikroskopijnym prostokątem, zamiast dobudowywać ściankę działową, która zagarnie przestrzeń i – być może – światło, wstaw ściankę walk-in. Nie tylko nie stracisz niczego, a na dodatek zyskasz dodatkowy zakamarek.
 • Jeśli ścianki walk-in traktowane są jako elementy strukturalne otwartych kabin prysznicowych, należy zadbać o odpowiednią wentylację łazienki, system odpływowy, a także o odpowiednie ogrzanie pomieszczenia. Otwarta struktura kabiny walk-in powoduje, że w słabiej ogrzewanych łazienkach bądź przestronnych pokojach kąpielowych podczas kąpieli może być chłodno.
 • Jeśli z łazienki zaaranżowanej z wykorzystaniem całkowicie przeźroczystej ścianki walk-in korzystają osoby starsze bądź dzieci, warto zadbać o takie oświetlenie tafli, aby była dobrze widoczna; szczególnie, jeśli ścianka jest bardzo długa. Dla seniorów lub dzieci bezpieczniej byłoby, aby tafla, która dzieli przestrzeń łazienki, miała wkomponowany w szybę element dekoracyjny – taka ścianka jest doskonale widoczna.
 • Do czyszczenia ścianek walk-in należy wykorzystywać tylko delikatne, przeznaczone do tego akcesoria i środki myjące. W żadnym wypadku nie należy szorować tych elementów architektonicznych jakimikolwiek substancjami ściernymi bądź szczotkami o twardym włosiu. Takiego traktowania nie lubi nawet najbardziej wytrzymałe szkło hartowane, a tym bardziej znacznie podatniejszy na zarysowania pleksiglas. Ścianki najlepiej zmywać miękką gąbką z wewnątrz i zewnątrz, a potem spłukać wodą.

Toaleta w zasięgu ręki

Toaleta w zasięgu ręki

Toaleta to nie tylko miska WC i – ewentualnie – bidet. To także umywalka, odpowiednia deska sedesowa i szereg innych, oryginalnych rozwiązań, dzięki którym zapewnienie higieny sobie lub osobie, która znajduje się pod naszą opieką, jest wygodne i niekłopotliwe. Czy wielkość pomieszczenia przeznaczonego na toaletę ma tu znaczenie?

Okazuje się, że przestrzeń przeznaczona na część toaletową w dzisiejszych czasach nie odgrywa już tak wielkiej roli dla zapewnienia maksimum komfortu podczas użytkowania, jak to miało miejsce jeszcze kilka dekad temu. Jest to związane nie tyle z powiększeniem powierzchni użytkowej pomieszczeń (bo nie każdy przecież mieszka w przestronnym apartamentowcu), co raczej z bardzo użytecznymi wynalazkami w asortymencie armatury i rozwiązaniami, dzięki którym w każdej toalecie higiena może być niejako „wkomponowana” w design i funkcjonalność pomieszczenia.

Priorytety w toalecie

W toalecie priorytety są dwa: zapewnienie wygody użytkowania i higieny – zarówno intymnej, jak i rąk. Jeśli z toalety korzystają seniorzy, osoby niepełnosprawne lub dzieci, pojawia się trzeci priorytet: zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania. Co istotne: wszystkie priorytety „toaletowe” są tak samo ważne, ponieważ w obszarze funkcjonalnym lokalu, w którym załatwia się jak najbardziej naturalne potrzeby fizjologiczne, musi być również zapewnione bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne. I nie ma tu znaczenia, czy toaleta jest łączona z częścią kąpielową łazienki, czy też stanowi osobne pomieszczenie, gdyż z badań, które przeprowadzono kilka lat temu wynika, że w powietrzu w pomieszczeniu toaletowym unosi się bardzo dużo drobnoustrojów chorobotwórczych, a sedes i miska WC najczęściej są prawdziwymi mikrobiologicznymi eldorado. Z tego powodu umywalka ceramiczna lub konglomeratowa o gładkich ściankach i deska sedesowa wykonana z syntetyku, który uniemożliwia lub znacznie utrudnia osadzanie się bakterii to najlepsze wybory z możliwych.

Miska WC to nie wszystko

Miska WC to, oczywiście, podstawa do tego, aby toaleta pełniła swoją najważniejszą funkcję. Jednak poza nią potrzebne są też inne elementy do zapewnienia higieny: umywalka, bidet oraz armatura, dzięki której korzystanie z toalety będzie wygodne. W dobrze zorganizowanej przestrzeni toaletowej muszą też znaleźć się uchwyty na papier toaletowy, ręczniki i szczotkę do WC oraz – najlepiej – szafka, w której przechowywać będzie się akcesoria do zachowania czystości w toalecie, zapas papieru czy dodatkowe ręczniki.

Ponieważ współcześnie wielką wagę przywiązujemy też do estetyki pomieszczeń, istotne jest, aby wszystkie elementy wyposażenia toalety dopasować pod względem formy i stylu oraz zadbać o to, aby współgrały one z charakterem samego pomieszczenia: pokryciem ścian, kolorystyką i oświetleniem.

 

Jeśli toaleta jest duża…

… można nieco zaszaleć z wystrojem i zainstalować osobno miskę WC i osobno bidet, do tego dopasować całkiem pojemną umywalkę nablatową albo też efektowną umywalkę wolnostojącą sąsiadującą na przykład z szafkami na akcesoria toaletowe. W ofercie Swiss Liniger dostępne są różne modele zarówno misek WC podwieszanych, jak i umywalek nablatowych bądź wolnostojących – nie tylko o różnych kształtach, ale także o rozmaitych wielkościach i głębokościach.

Instalując poszczególne elementy wyposażenia w dużym pomieszczeniu zwróć uwagę na to, że posiadanie przestrzennej toalety nie oznacza, iż należy sprzęty rozmieszczać przypadkowo. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o ergonomię, co w praktyce oznacza, że bidet powinien być zainstalowany w bezpośrednim sąsiedztwie miski WC, a umywalkę należy mocować tuż przy nich. Kiedy bowiem kończy się załatwianie potrzeb fizjologicznych i mycie intymnych części ciała w bidecie, priorytetem staje się natychmiastowa higienizacja dłoni.

Jeśli toaleta jest mała…

… koniecznością staje się zazwyczaj rezygnacja z wolnostojącej umywalki czy z tradycyjnego bidetu, gdyż niewielka przestrzeń wymusza zlokalizowanie wszystkich elementów wyposażenia toalety blisko siebie – nieraz dosłownie na wyciągnięcie ręki. W małych toaletach rezygnuje się najczęściej z umywalki wolnostojącej na rzecz praktyczniejszej umywalki nablatowej (ale oferta Swiss Liniger przekonuje, że nie trzeba tego robić – ponieważ znajdziesz u nas także niewielkie, zgrabne i smukłe modele umywalek wolnostojących).

Osoby, które nie wyobrażają sobie, aby po skorzystaniu z toalety nie umyć dolnej części ciała, nie muszą w małych łazienkach rezygnować z tej możliwości. Higienę uda się zachować, montując w toalecie miskę WC z bidetem lub deskę sedesową z funkcją mycia ciała. Można też wykorzystać znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki przyłącze wody do armatury umywalkowej albo kabiny prysznicowej i zainstalować w tym miejscu specjalny zestaw z uchwytem i końcówką myjącą zwany bidettą lub bidetką.

Miłośnicy rozwiązań ultranowoczesnych i posiadający bardziej zasobne portfele mogą z kolei zainwestować w toaletę myjącą, czyli miskę WC z bidetem w jednym, czyli miskę WC z deską sedesową o funkcji mycia.

Toaleta dla niepełnosprawnych, dzieci i seniorów

To wymagający użytkownicy, gdyż trzeba im zapewnić maksimum wygody i bezpieczeństwa – szczególnie, jeśli zmuszeni będą korzystać z toalety podczas choroby lub też podczas mieszkania w pojedynkę. Osłabienie wynikające z infekcji lub brak obecności drugiej osoby, która mogłaby pomóc w razie potrzeby przy higienie, powodują, że w takich sytuacjach docenia się położenie bidetu i umywalki blisko miski WC. Warto też zamocować specjalne uchwyty dla niepełnosprawnych lub seniorów, dzięki którym osoby te będą się czuć samodzielne.

Czysta łazienka: środki najlepsze i zakazane

Czysta łazienka: środki najlepsze i zakazane

kabina uchylna 90x90 łamanaŁazienka to miejsce w którym na równych prawach znajdują się szkło, akryl, ceramika, konglomeraty, laminaty, powierzchnie metalowe, chromowane i wiele innych. Każdy rodzaj tych materiałów wymaga właściwego sposobu czyszczenia. W Swiss Liniger wiemy, jak zastosować regułę doboru odpowiedniego środka do powierzchni i sprawić, aby łazienka była czysta i niezagracona środkami chemii gospodarczej.

Łazienka i toaleta to miejsca, w których higiena powinna być na pierwszym miejscu. Oznacza to, że powierzchnie i sprzęty mają nie tylko olśniewać czystością, ale również mają być wolne od zagrożeń mikrobiologicznych. Z tego powodu nie da się całkiem uniknąć agresywnych środków chemii gospodarczej podczas czyszczenia łazienki lub toalety. Są one bowiem potrzebne do dezynfekcji: sprzętu sanitarnego oraz szczotek do WC wraz z pojemnikami, korków, wlotów odpływów i innych miejsc, w których gromadzą się organiczne zanieczyszczenia.

Czyszczenie łazienki – od czego zacząć?

Zaczynamy od zakupu odpowiednich środków i akcesoriów czyszczących oraz ścierek i myjek.

W czyszczeniu łazienki najbardziej przydatne będą uniwersalne płyny do mycia różnego rodzaju typów powierzchni, przystosowane nie tylko do usuwania lekkich zabrudzeń, ale także do likwidacji osadów, kamienia, rdzy i biofilmu bakteryjnego. Należy też zaopatrzyć się w miękkie ściereczki z mikrofibry, ręczniki papierowe, szczotki i miękkie myjki – także na długich rączkach. Dzięki półokrągła kabina prysznicowatym akcesoriom bardzo łatwo będzie można umyć zarówno gładką powierzchnię, na przykład blat czy front mebli, jak i szorstką fugę między płytkami ściennymi. Szczotka o niezbyt twardym włosiu przyda się do usuwania osadu oraz nieestetycznych zacieków z rdzy czy kamienia.

Myjki i szczotki na długich rączkach to idealne rozwiązanie nie tylko do czyszczenia okien, ale także bardzo dużych wanien i ścian pokrytych kafelkami.

Najlepsze środki czyszczące do łazienki

Zestaw – niezbędnik to:

 • Uniwersalny płyn czyszczący – najlepiej wybrać preparat, który nadaje się do czyszczenia kilku różnych typów powierzchni. Najczęściej jego skład jest oparty na delikatnych ale skutecznych anionowych i niejonowych środkach myjących. Takimi środkami bardzo dobrze można wyczyścić szyby, szkło, lustra, powierzchnie akrylowe i konglomeratowe, powierzchnie laminowane, a nawet powierzchnie płytek ceramicznych znajdujących się na ścianie czy podłodze. Jeden dobry środek zapewni zatem czyszczenie wielu elementów w łazience: od okien łazienkowych i luster, poprzez wanny konglomeratowe czy umywalki, aż po blaty, kafelkowane podłogi, baterie łazienkowe, brodziki, a także drobne powierzchnie, na których też zbiera się kurz, jak na przykład obudowy kontaktów elektrycznych czy przyciski do spłuczek toaletowych.
 • Środek dezynfekujący – idealny do czyszczenia sanitariatów. Najczęściej tego typu preparaty zawierają związki chloru wykazujące bardzo silne działanie bakterio-, wiruso- i grzybobójcze. Trzeba jednak pamiętać, że stężonymi środkami tego typu czyścimy tylko i wyłącznie wnętrze misy toaletowej. Rozcieńczonym preparatem dezynfekcyjnym można natomiast przecierać większość powierzchni ceramicznych, które znajdują się w łazience oraz podłogi z kafelek i szkło. Do prac ze środkami dezynfekcyjnymi należy bezwzględnie zakładać rękawice ochronne i chronić oczy przed zachlapaniem. W razie gdyby do tego doszło, należy niezwłocznie przemyć oczy wodą, a jeśli to nie pomoże, wówczas bez zwłoki trzeba udać się do lekarza. Uwaga: preparatami opartymi na chlorze nie wolno czyścić elementów metalowych ani powierzchni chromowanych, gdyż może to doprowadzić do ich nieodwracalnego zniszczenia.
 • Odkamieniacz i środek likwidujący plamy z rdzy – są niezbędne, ale ich zalety docenią szczególnie mieszkańcy terenów, gdzie woda jest twarda i płynie metalowymi rurami. Preparaty te wykazują silne działanie (muszą przecież   rozpuścić nieestetyczne i bardzo oporne na usunięcie osady kamienne i rude zacieki z rdzy), dlatego należy stosować je wyłącznie na powierzchniach, do których przeznaczył je producent.
 • Miękkie ścierki, myjki i szczotki – idealne są ściereczki, które wykonano z mikrofibry, gdyż nie pozostawiają kłaczków, a do tego dobrze chłoną wodę. Do zastosowania na każdej powierzchni – na sucho i na mokro. Dobrze spisują się w czyszczeniu i wycieraniu baterii. Można też używać miękkich bawełnianych ściereczek lub miękkich ręczników papierowych.

Czyszczenie łazienki – środki zakazane 

kabina prysznicowa przesuwna 120x80

Poza wspomnianym wyżej zakazem stosowania chloru na elementy metalowe i chromowane istnieje jeszcze jeden zakaz obowiązujący w każdej łazience – niezależnie od tego, w jakim stylu jest ona urządzona i z jakich materiałów wykonane są ściany czy sprzęty, a mianowicie: zakaz używania środków o działaniu ściernym. Wprawdzie niegdyś były one podstawowym rozwiązaniem na czyszczenie ciężkich wanien żeliwnych, jednak współczesne wanny z akrylu, umywalki konglomeratowe czy ścianki walk-in w żadnym wypadku nie mogą być traktowane tego typu preparatami. I nie ma znaczenia, czy składnikiem czynnym są ziarenka piasku, ceramiki czy rozpuszczalne granulki.

Środków takich używamy tylko i wyłącznie do usuwania brudu z bardzo silnie zanieczyszczonych powierzchni i tylko takich, które nadają się do tak ekstremalnego traktowania. W żadnym wypadku nie wolno takimi środkami czyścić szklanych drzwi, obudów kabin, luster, powierzchni syntetycznych, w tym sedesów. Szorujące drobinki, nawet jeśli ulegają w trakcie użytkowania rozpuszczeniu, niszczą delikatną powierzchnię sprzętu przez zarysowanie jej. Nie muszą to być od razu rysy widoczne gołym okiem (bo najczęściej są to mikrozarysowania), ale niezależnie od głębokości uszkodzenia powierzchni, staje się ono niszą, w której zbierają się osad, kamień i drobiny organiczne.

Czyszczenie łazienki powinno zajmować jak najmniej czasu. Dlatego w Swiss Liniger zachęcamy, aby stawiać na preparaty o uniwersalnym zastosowaniu. Warto jednak zawsze czytać informacje producenta, gdyż uniwersalne zastosowanie wcale nie musi nie oznaczać, że środek nadaje się do każdego typu powierzchni.

Wanna czy kabina prysznicowa – które rozwiązanie jest lepsze?

Wanna czy kabina prysznicowa – które rozwiązanie jest lepsze?

wanna z konglomeratu wolnostojąca Swiss Liniger 170
wanna wolnostojąca swiss liniger, wanna z konglomeratu 160cm

Odpowiedź na pytanie wanna czy kabina prysznicowa nie jest proste. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć wiele elementów. Metraż łazienki jest tylko jednym z nich. Wyjaśniamy, dlaczego wybór wcale nie jest taki oczywisty.

Jeszcze w czasach PRL-u wanna w łazience była standardem, a kabina prysznicowa uchodziła za luksus. Dziś bywa odwrotnie. Zmieniła się też definicja wygody kąpieli: ma być szybko lub leniwie – w zależności od potrzeby lub kaprysu. Zatem wanna?… Niekoniecznie.

Wanna czy prysznic – parametry wyboru

Zastanawiając się nad wyborem między wanną a kabiną prysznicową należy mieć na uwadze kilka istotnych czynników. Są to:

 • metraż łazienki i jej kształt;
 • liczba i wiek osób, które będą korzystać z tego pomieszczenia oraz styl życia, jaki prowadzą;
 • finanse, które przeznaczy się na zakup wyposażenia, ale także – o czym często się zapomina na etapie projektowania – które trzeba będzie wygospodarować na opłaty za wodę i ścieki podczas eksploatacji łazienki.

Wanna czy kabina prysznicowa – najważniejszy jest metraż

Czynnikiem, który najsilniej determinuje wybór wanny czy prysznica, jest metraż łazienki. Wanny z założenia zajmują większą powierzchnię od kabin prysznicowych. Nie tylko bowiem są większe od kabiny, ale przy wyborze miejsca na ich lokalizację trzeba uwzględnić dodatek na bezpieczną odległość od mebli, grzejników czy innych elementów wyposażenia łazienki, np. ścianek typu walk-in. Szczególnie dużą powierzchnię zajmują wanny wolnostojące – gdyż do nich powinno się zapewnić dostęp z każdej strony. Wanny przyścienne wprawdzie wymagają wygospodarowania mniejszej powierzchni i przestrzeni, ale i tak jest ona większa w porównaniu do powierzchni zajmowanej przez kabinę z brodzikiem lub bez niego.

Kształt łazienki tylko w ograniczonym zakresie wpływa na wybór kabiny lub brodzika, ale tam, gdzie pomieszczenie ma wnęki lub jest nieustawne, oczywiste wydaje się wstawienie kabiny lub przynajmniej drzwi prysznicowych. Te ostatnie wyznaczą przestrzeń kąpielową zdecydowanie lecz jednocześnie nienachalnie w łazienkach, gdzie tradycyjna wanna lub kabina prysznicowa nie zmieściłyby się z braku miejsca.

Seniorzy, dzieci, niepełnosprawni – czy kabina jest lepsza od wanny?

 kabina prysznicowa narożna swiss liniger 90x90 80x80, kabina uchylna, kabina pięciokatna, kabina 8mm szkło, kabina z brodzikiem
Kabina prysznicowa Narożna 100×100 8mm Swiss-Liniger G350

Niewątpliwie w wielu przypadkach tak – kabina prysznicowa okazuje się lepsza od wanny. Choćby z uwagi na ograniczenia motoryczne osób należących do wymienionych wyżej grup użytkowników łazienek. Ale nie jest to żelazna reguła, gdyż starość nie jest tożsama z niesprawnością fizyczną, a niepełnosprawność nie wyklucza z kolei możliwości kąpieli w wannie. Dzięki dostępnym w ofercie różnym modelom wanien i kabin prysznicowych z brodzikiem, a także samych tylko drzwi prysznicowych i parawanów nawannowych udaje się zapewnić komfort kąpieli każdej z wymienionych grup. Bodaj najmniej problematyczną grupą są dzieci – wykąpią się tak samo beztrosko w wannie, jak i w kabinie. Trzeba jedynie zadbać o ich bezpieczeństwo podczas kąpieli (bo nawet w brodziku może być niebezpiecznie, kiedy podochocony kąpielą malec pośliźnie się na gładkiej powierzchni) oraz o zabezpieczenie przed zachlapaniem ścian i mebli. Z tego powodu w łazienkach, których użytkownikami będą także dzieci, do wanny warto dokupić parawan, a w kabinie zapewnić dobry odpływ wody.

Dla osób na wózkach inwalidzkich albo seniorów, którzy mają problemy z poruszaniem się i muszą siedzieć podczas kąpieli, znakomitym rozwiązaniem okażą się kabiny prysznicowe bez brodzika oraz zaopatrzone w odpowiednie drzwi – najlepiej uchylne lub składane w całości i przylegające do ściany. W ofercie Swiss-Liniger dostępne są kabiny z takimi właśnie, niezwykle praktycznymi, łamanymi drzwiami składanymi do środka.

Ekonomia kąpieli, czyli wanna z prysznicem w rachunkach

Twierdzenie, że kąpiel w kabinie prysznicowej jest tańsza i zdrowsza, to w dzisiejszych czasach mit zawierający jednak ziarno prawdy. Wynika to z różnorodności oferty. Zasadniczo bowiem podczas szybkiej, zazwyczaj kilkuminutowej kąpieli w tradycyjnej kabinie prysznicowej zużywa się mniej wody niż w trakcie długiego leniuchowania w wypełnionej wodą wannie. I to jest fakt. Kiedy jednak kąpiel odbywa się w kabinie zaopatrzonej w dysze do hydromasażu, wody podczas jednej sesji można zużyć więcej, niż w trakcie kąpieli w wannie.

I odwrotnie: kąpiel w wannie zaopatrzonej w parawan staje się tak samo ekonomiczna, jak w tradycyjnej kabinie prysznicowej – pod warunkiem, oczywiście, że wanna nie jest napełniana wcześniej wodą do pełnej kąpieli.

Brak kompromisu, czyli wanna i kabina prysznicowa w jednym

Choć wanna (albo jej namiastki w postaci balii czy wielkiej miski) od wieków była podstawowym akcesorium, w którym można było zażyć kąpieli, to kabiny prysznicowe szturmem zdobywały łazienki i serca użytkowników wszędzie tam, gdzie wygoda była utożsamiana z możliwością zażycia szybkiej kąpieli, która pozwoli zaoszczędzić nieco na rachunkach za wodę i ścieki. Wanna z prysznicem, która z czasem pojawiła się na rynku, stała się interesującą alternatywą dla kabiny. Jednak jej zastosowanie ograniczał (i w części mieszkań ogranicza nadal) jeden ważny czynnik: niewielki metraż.

Szczęśliwi posiadacze dużych łazienek mogą zdecydować się na brak kompromisu i zainstalować zarówno wannę wolnostojącą, jak i przestronną kabinę prysznicową. Ale ci, którzy mają ograniczony metraż i nie lubią kompromisów, mogą postawić na inne rozwiązanie łączące zalety obu akcesoriów łazienkowych. To niewielka wanna z parawanem prysznicowym lub – wynalazek ostatnich lat – niewielka kabina prysznicowa z bardzo głębokim brodzikiem.

kabina brodzik, kabina uchylna, kabina DV6000 swiss liniger, kabina dv7000
kabina prysznicowa 120×80 / 100×100 z brodzikiem niskim swiss-liniger

Kabina prysznicowa – bezkonkurencyjna przy wielu użytkownikach

W mniejszych łazienkach, a w szczególności tych, z których korzystać będzie większa liczba użytkowników, kabina prysznicowa z brodzikiem lub bez niego okazuje się bezkonkurencyjnym, wyborem. Powód jest prosty: zajmuje mniej miejsca, umożliwia szybkie odświeżenie się (co przy większej liczbie zabieganych amatorów kąpieli skraca czas oczekiwania na dostęp do wolnej kabiny), a także – dzięki obecności wysokich drzwi kabiny – chroni łazienkę przed zachlapaniem.

Wanna kontra kabina prysznicowa

 

Spór o to, czy lepsza w łazience jest wanna wolnostojąca, przyścienna, narożna lub też kabina prysznicowa bez brodzika lub z nim, przypomina nieco dywagacje o wyższości masła nad margaryną. Tymczasem oba rozwiązania – zarówno wanna, jak i kabina prysznicowa – mają wiele zalet, ale i wady także. Podpowiadamy, czym kierować się, podejmując decyzję o sposobie wyposażenia łazienki.

Istnieje jedna najistotniejsza zasada doboru wyposażenia łazienki: wybierać to, co w konkretnej sytuacji jest najlepsze. Jeśli zatem akurat dla ciebie najlepszym wyborem będzie wanna, choćby wszyscy znajomi i sąsiedzi wyposażali swoje łazienki w kabiny prysznicowe, ty wstaw do własnej łazienki wannę. Nie z powodu przekory, ale z uwagi na swoją osobistą wygodę i komfort użytkowania.

 Wanny wolnostojące i przyścienne – zalety i wady

Wanna jest najlepszym, jak do tej pory, wynalazkiem, jaki wymyśliła ludzkość, aby zapewnić sobie komfort kąpieli. Pojemna, mieszcząca dużo wody, może stanowić główny element wyposażenia łazienki. Bardzo zresztą dekoracyjny, kiedy funkcjonuje jako wanna wolnostojąca. Takie modele polecane są raczej do większych łazienek lub przestronnych pokojów kąpielowych. Umieszczenie nawet niewielkiej wanny wolnostojącej w małej łazience to niezbyt dobry pomysł, bo wanna taka zajmuje zdecydowanie więcej miejsca niż modele przyścienne. W wąskich łazienkach może to utrudniać swobodne poruszanie się po pomieszczeniu i mycie wanny (w przypadku modeli wolnostojących trzeba bowiem zadbać o czystość z zewnątrz z każdej strony tego elementu wyposażenia łazienki). Co innego wanna naścienna lub nawet narożna – tu wystarczy zapewnić do nich dostęp od strony ścianki „frontowej”.

 

Wanna jest idealnym rozwiązaniem tam, gdzie:

 • długie kąpiele to jeden ze stałych rytuałów higieny osobistej;
 • właściciele łazienki celebrują wspólne bycie razem także podczas zabiegów higienicznych (tu idealnie sprawdzą się wanny o dużej pojemności i o symetrycznym profilowaniu;
 • użytkownicy nie mają problemów motorycznych.

Kabiny prysznicowe – zalety i wady

Kabinę prysznicową można zamontować wszędzie tam, gdzie wanna się nie zmieści, także do niewielkich wnęk. Ale też można obrać strategię zupełnie inną i osadzić kabinę w centralnym punkcie łazienki lub tam, gdzie miejsca jest wystarczająco dużo, aby można było zainstalować model, w którym jednocześnie kąpiel mogą brać dwie osoby lub osoba mało sprawna, wymagająca pomocy przy zabiegach higienicznych.

Jeśli w łazience znajduje się wnęka, można ją zagospodarować na miejsce do kąpieli pod prysznicem – wystarczy wnękę zamknąć drzwiami szklanymi i oto mamy pełnowymiarową (lub nawet większą – bo to zależy od głębokości wnęki) kabinę prysznicową.

Wadą kabiny prysznicowej – bez brodzika w szczególności – jest brak przestrzeni do poleniuchowania w pozycji półleżącej w wodzie. Za to niewątpliwymi plusem jest oszczędność wody – podczas prysznica zużywamy jej wielokrotnie mniej, niż w przypadku kąpieli. Inną wadą kabiny jest konieczność częstego mycia dużych powierzchni szklanych, jeśli chce się zachować ich doskonałą przezierność, Z tym można sobie poradzić, kupując specjalistyczny środek do mycia powierzchni szklanych, który szybko przywróci kabinie czystość, i odpowiedni osprzęt, najlepiej w postaci chłonnej, grubej i miękkiej ścierki na kiju teleskopowym.

 

Zaletą możliwości przeprowadzenia kąpieli pod prysznicem, którą docenia się dopiero, kiedy ktoś podupadnie na zdrowiu, jest możliwość wejścia do kabiny lub nawet wjazdu na wózku, oraz możliwość wstawienia krzesełka, na którym można przysiąść, kiedy stanie od prysznicem okaże się zbyt męczące. Jest to rozwiązanie szczególnie praktyczne, jeśli w łazience stoi kabina prysznicowa bez brodzika.

Dzięki bogatej ofercie Swiss Liniger łazienki z kabinami prysznicowymi można aranżować bez konieczności rezygnacji z wygody i luksusu – między innymi za sprawą modeli z nietypowymi, sprytnymi rozwiązaniami drzwi łamanych czy całkowicie otwieranych.

Podsumujmy:

 • Kabina i wanna to dwa elementy wyposażenia łazienek, które wcale nie muszą ze sobą konkurować i ostatecznie żadne z nich nie jest lepsze od drugiego.
 • Decyzję o tym, czy wstawić wannę lub kabinę, podejmujcie nie w oparciu o sezonowe zazwyczaj mody, ale patrząc głównie na jakość, ergonomię i bezpieczeństwo.
 • Jeśli macie wystarczająco przestronną łazienkę i nie chcecie rezygnować z własnych upodobań dotyczących kąpieli, nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić wannę i kabinę po sąsiedzku w jednym pomieszczeniu.

Doskonałe projektowanie łazienek krok po kroku

Projektowanie łazienek wymaga umiejętnego łączenia intymności z przestrzenią publiczną. Udana fuzja tych składowych to gwarancja stworzenia pomieszczenia, które ma szanse stać się domowym centrum relaksu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby przyszła łazienka była perfekcyjnym odzwierciedleniem marzeń.

Wspomniane wyżej zapewnienie intymności w przestrzeni publicznej to największe wyzwanie towarzyszące projektowaniu łazienek. Aby pogodzić te dwie sprzeczności, potrzebne jest doskonałe rozeznanie potrzeb przyszłych użytkowników łazienki lub pokoju kąpielowego. Od tego zawsze należy zacząć planowanie.

Projektowanie łazienek – krok po kroku

 • Określ potrzeby – projektowanie łazienki zacznij od określenia potrzeb wszystkich, którzy będą korzystać z tego pomieszczenia. Miej na uwadze czas teraźniejszy, ale i przyszły. Wprawdzie łazienkę aranżujesz „tu i teraz” pod potrzeby swoje i osób, które na co dzień będą z niej korzystać, ale niemowlęta i małe dzieci szybko rosną, a ich potrzeby zmieniają się jeszcze szybciej, niż wiek i wzrost. Ponadto uwzględnij potrzeby osób chorych, niepełnosprawnych oraz starszych, którzy będą stałymi użytkownikami łazienki. Ci pierwsi i drudzy być może już obecnie będą potrzebować specjalnych rozwiązań, które ułatwią im korzystanie z tego pomieszczenia, np. kabin z szeroko otwieranymi drzwiami lub z brodzikami wpuszczanych w podłogę. Seniorzy prawdopodobnie mogą takich udogodnień potrzebować już niebawem. Warto uwzględnić w planach na najbliższe kilka lat wspomniane możliwe zmiany.
 • Określ budżet – to oczywiste, że wysokość funduszy, jakie chcesz przeznaczyć na wykończenie, remont i wyposażenie łazienki, jest istotna dla osiągnięcia zamierzonego efektu. Nie jest jednak prawdą, że przy ograniczonym budżecie nie zrealizujesz planów o wymarzonej łazience. Nie jest też prawdą, że mniej wydasz na małe łazienki. Aranżacje bywają różne, a na ostateczny koszt wpływają bardziej dobór materiałów i klasa elementów wyposażenia, niż metraż pomieszczenia. Najistotniejsze, aby określić konkretną kwotę, jaką chce się wydać na wykonanie i wyposażenie łazienki.
 • Znajdź i „przetestuj” projektanta – samodzielne projektowanie na pewno sprawi dużo frajdy, ale pomoc fachowca bywa nieoceniona, szczególnie, jeśli przygoda z remontem lub wyposażaniem nowego pomieszczenia to twój pierwszy raz. Weź też pod uwagę, że projektowanie łazienek nie ogranicza się jedynie do wyboru wanny, brodzika czy miski WC. To także zabudowa ścian, wykonanie instalacji i wentylacji. Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretnym fachowcem, sprawdź jego kompetencje, poproś o projekty łazienek, które wykonał, jeśli masz możliwość – porozmawiaj z osobami, które korzystały z jego usług. I upewnij się, że projektant rzeczywiście rozumie twoje potrzeby, a także twoją wizję łazienki. To ważne, żeby nie doszło do sytuacji, w której projektant nakreśli plan łazienki luksusowej tradycyjnie, czyli przepychu z elementami złota, kiedy w twoich planach jest łazienka jak najbardziej luksusowa, lecz w minimalistycznym stylu i ze srebrnym połyskiem chromowanych elementów.
 • Określ styl – to bardzo ważny element procesu projektowania. Najlepiej, jeśli łazienka będzie nawiązywać wystrojem do reszty pomieszczeń w lokalu. Jeśli to niemożliwe albo celowo chcesz zaaranżować ją inaczej, projektuj ją zgodnie z własnym planem – byle konsekwentnie. Dla lepszej inspiracji przejrzyj ofertę Swiss Liniger – łazienka luksusowa i ergonomiczna, minimalistyczna lub z przepychem… na naszej stronie znajdziesz sporo różnych propozycji do realizacji nawet nietypowych pomysłów.
 • Weź pod uwagę sytuacje awaryjne – zdarza się, że z przyczyn nie leżących po niczyjej stronie założony plan nie może zostać zrealizowany, a roboty już się toczą. Aby uniknąć niepotrzebnych frustracji, najlepiej, jeśli rozważysz już na etapie planowania plan A oraz plan B, C… Mając w zanadrzu gotowe rozwiązania na wszelki wypadek, masz pewność, że nawet jeśli coś zatrzyma prace, nie zmusi cię to do całkowitej zmiany planów, a jedynie czeka cię wybranie innej opcji.

Małe łazienki – aranżacje dogłębnie przemyślane

Duże łazienki mają ten plus, że przestrzeń można efektywnie i łatwo zagospodarować. W małych łazienkach niewielka przestrzeń ogranicza wymiary i liczbę urządzeń, które mają zapewnić wygodę korzystania z tych pomieszczeń. Przy projektowaniu małych łazienek zastosowanie znajdują elementy, które wymieniliśmy wyżej, ale z doświadczenia podpowiadamy, że przy planowaniu i aranżacji małych pomieszczeń ważna jest umiejętność kompromisu. Jeśli nie zmieści się luksusowa, duża wanna, możesz zastąpić ją równie luksusową szklaną kabiną prysznicową – z brodzikiem lub bez niego. Nie musisz nawet rezygnować z dwóch umywalek – możesz wybrać tylko mniejsze modele. Tu liczy się Twoja kreatywność, a w ofercie Swiss Liniger znajdziesz mnóstwo inspiracji na osiągnięcie założonego efektu.