Kabina prysznicowa z brodzikiem to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań łazienkowych zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Prostota montażu, przystępna cena i mnogość modeli to główne zalety kabiny z brodzikiem. Jak zamontować brodzik? Co trzeba kupić dodatkowo? Pomożemy w procesie montażu brodzika. Zapraszamy do lektury!

Jak zamontować brodzik?

Od czego zacząć? Proces montażu brodzika można podzielić na kilka etapów:

 1. Ocena stanu odpływu kanalizacyjnego w łazience – zanim wybierzesz się do sklepu z artykułami łazienkowymi, by dokonać zakupów, należy sprawdzić jaki rodzaj brodzika pasuje do miejsca, w którym chcesz go umieścić. Ważna jest wysokość brodzika i umiejscowienie odpływu do kanalizacji. Zmierz wysokość odpływu, a będziesz wiedział jaki rodzaj brodzika wybrać w sklepie: wysoki czy niski? Niski brodzik uda Ci się zamontować, jeśli odpływ będzie bardzo nisko nad ziemią, a wysoki, odpowiednio wyżej. Sprawdź, czy będzie zachowany spadek. Odpływ nie powinien być zbyt blisko w stosunku do wylotu wody z brodzika, gdyż nie uda się zgiąć odpowiednio rury odprowadzającej wodę.
 2. Wybór syfonu – syfony dostępne na rynku to przeważnie produkty wykonane z tworzyw sztucznych o różnym wykończeniu: chromowym, satynowym lub z mosiądzu. Dzielą się miedzy sobą ze względu na wysokość brodzika i specyfikę odpływu kanalizacyjnego. My proponujemy wybór jak najniższego syfonu, otwieranego od góry, by łatwo było go później oczyścić.
 3. Wybór i kupno brodzika – jednym z częściej wybieranych modeli brodzika są te, które wyposażone są w gotowe nóżki, z dołączoną maskownicą.
 4. Przygotowanie miejsca pod brodzik – brodzik nie powinien stać na niezabezpieczonym betonie. W razie przecieku, grozi to zalaniem łazienki, a w gorszym przypadku – sąsiada z dołu. Wilgoć z niezabezpieczonej podstawy pod brodzikiem może również skutkować grzybem na ścianach lub zniszczeniem konstrukcji. Miejsce pod brodzikiem powinno być starannie izolowane. Można położyć pod brodzikiem kafelki, wylać specjalną masę izolującą (folię w płynie) lub ustawić brodzik na szczelnej podstawie ze styropianu. Brodzik ustawia się, gdy ściany i podłoga w łazience są już wyłożone docelowym materiałem wykończeniowym(kafelkami, tworzywem, konglomeratem czy kamieniem).
 5. Przykręcanie i poziomowanie nóżek – nie zdejmując całej folii ochronnej z brodzika, należy odwrócić go do góry nogami i przykręcić nóżki dołączone do zestawu. Następnie, przy pomocy poziomicy, wyrównać wysokość wszystkich nóżek.
 6. Zamontować uchwyty do maskownicy i ustawić brodzik w miejscu przeznaczenia. Teraz również należy kolejny raz zweryfikować czy został zachowany poziom.
 7. Wyznaczanie miejsca na syfon – poprzez otwór w brodziku należy ołówkiem zaznaczyć miejsce montażu syfonu w podłodze
 8. Podłączenie syfonu do odpływu – za pomocą giętkiej rury należy połączyć dolną część syfonu do odpływu kanalizacyjnego. Niezbędne jest zachowanie spadku w stronę odpływu. Miejsca połączeń zabezpieczyć uszczelkami.
 9. Końcowe ustawienie brodzika – brodzik należy ustawić w optymalnej pozycji i przymocować go za pomocą silikonu, kleju lub kołków na stałe do ściany.
 10. Podłączenie górnej części syfonu z resztą syfonu – tu ważne jest zachowanie precyzji, by zapewnić idealną szczelność konstrukcji
 11. Próba szczelności – należy puścić wodę przez syfon i sprawdzić, czy otoczenie jest suche.
 12. Montaż maskownicy – połączenie obudowy maskującej nóżki z zaczepami
 13. Uszczelnianie całości – przy wykorzystaniu silikonu zabezpieczyć należy wszelkie szczeliny i łączenia