Brodzik – nieodłączny element kabiny prysznicowej, niegdyś mocno eksponowany najczęściej w postaci misy o różnej głębokości i profilowaniu. Obecnie obserwujemy trend w kierunku minimalizacji zarówno głębokości, jak i formy brodzików. Czy to dobry pomysł?
brodziki z konglomeratu 90×90 120×80 100×80
Brodziki można zakwalifikować do kilku grup – w zależności od głębokości misy i systemu montażu:
Brodziki klasyczne
To misy o różnej wielkości i głębokości, nieraz o wymyślnym kształcie z miejscem do siedzenia. Bywają tak duże i głębokie, że funkcjonują na prawach wanny, co w przypadku amatorów kąpieli polegających na przesiadywaniu w wodzie może okazać się dużą zaletą. Najczęściej jednak dostępne są modele o głębokości 7-30 cm – w sam raz, aby pobrodzić stopami w wodzie lub wymoczyć nogi aż po łydki. Brodziki klasyczne można montować na powierzchni podłogi w łazience lub wpuszczać w podłogę. Najczęściej brodziki klasyczne dostępne są w kształcie kwadratu, prostokąta, koła lub jego wycinka, heksagonalne.
Do wad tego typu brodzików należą:
- standaryzacja wymiarów, co ogranicza swobodę wyboru wielkości kabiny do oferty producenta;
- ograniczony wybór pod względem kształtu i głębokości;
- możliwość rozszczelnienia montażu i izolacji przy ścianie, kiedy brodzik osadzony zostanie na nierównym podłożu;
- konieczność kucia w podłodze, jeśli brodzik ma być wpuszczony w posadzkę;
- duża powierzchnia do czyszczenia.
Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że osoba starsza lub niepełnosprawna będzie miała poważny problem z wejściem do wysokiego klasycznego brodzika montowanego na podłodze i może się okazać, że nie będzie jej dane skorzystać z kąpieli w kabinie prysznicowej z klasycznym brodzikiem.
Brodziki niskie
Charakteryzują się niewielką wysokością; w zależności od modelu jest to zaledwie kilka centymetrów. Znajdziecie je w ofercie sklepu Swiss Liniger. Podobnie, jak modele klasyczne, brodziki niskie mogą być montowane na posadzce lub można je w nią wpuszczać. Mogą też mieć różne kształty i wielkości. Tu jednak – w przeciwieństwie do ich klasycznych alternatyw – kształt niekoniecznie musi być tożsamy z tradycyjnie pojętą misą. Brodziki niskie mogą bowiem wyglądać jak płyta podłogowa z odpływem i rowkowaniem ułatwiającym odpływ wody. Takie modele to wielka wygoda dla seniorów lub osób niepełnosprawnych, szczególnie, jeśli brodzik niski wmontowany zostanie w podłogę. Ten typ brodzików w zasadzie wad nie ma, bo nie pojawiają się ograniczenia z możliwości korzystania z kabiny prysznicowej. A jeśli ktoś tęskni za tradycyjnym moczeniem stóp w wodzie, zawsze może oddać się tej przyjemności, wykorzystując do tego łazienkową miednicę.
brodzik Swiss-Liniger z lanego marmuru 140×90 120×90 100×80 160×80
Brodziki niskie dostępne są w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu właściciel łazienki nie musi swoich wyborów odnoszących się do wielkości kabiny prysznicowej ograniczać tylko do standardowych wymiarów. Dużą zaletą brodzików niskich jest też możliwość komponowania ich ze ściankami typu walk-in i drzwiami prysznicowymi. Dzięki szerokiej ofercie kształtów i rozmiarów można zaaranżować niezwykle funkcjonalne miejsce na prysznic w dowolnie wybranym obszarze łazienki lub mieszkania – także w niepraktycznej wnęce.
Brodziki niskie mają jeszcze trzy niezaprzeczalne zalety:
- mocno zmniejszona w stosunku do brodzików klasycznych powierzchnia, którą trzeba czyścić;
- brak wysokich ścianek bocznych, które zazwyczaj obudowuje się płytkami, aby uzyskać dobry efekt estetyczny – brodziki niskie przyciągają uwagę swoją minimalistyczną elegancją; nie trzeba ich osłaniać płytkami;
- szybkość montażu – co wynika m.in. z faktu, że po osadzeniu brodzika na przynależnym mu miejscu nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych zabiegów podnoszących estetykę instalacji.
W Swiss Liniger znajdziecie wiele brodzików niskich – w różnych wielkościach i kształtach, do kabin narożnych, przyściennych lub wolnostojących. Do wyboru są brodziki wykonane z wysokiej jakości tworzywa sanitarnego, akrylu lub konglomeratu. Wszystkie zaopatrzone są w funkcjonalne otwory odpływowe z estetycznymi i zmyślnie montowanymi korkami.
Brodziki podpłytkowe
Rozwiązanie cieszące się, podobnie jak brodziki niskie, coraz większą popularnością, zarówno w domach prywatnych, hotelach i nawet (a może przede wszystkim) w mieszkaniach w bloku (szczególnie tych niewielkich, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni do wykorzystania). To idealne rozwiązanie dla zwolenników minimalizmu: kabina bez brodzika montowana jest bezpośrednio na posadzce, w którą wmontowany jest specjalny system odpływowy odprowadzający wodę. Brodzik znajduje się natomiast pod podłogą i ma specjalnie wyprofilowany kształt, który umożliwia spływanie wody do kanalizacji.
Brodzik z konglomeratu Liniger BR04 / SL04 160×80 / 140×90 Czarny
Niezależnie od tego, czy zapadnie decyzja o montażu kabiny prysznicowej z brodzikiem klasycznym, brodzikiem niskim czy z brodzikiem podpodłogowym, w każdym systemie istotne jest zabezpieczenie ścian i podłogi przed wilgocią – pomimo, iż współczesne systemy montażu zapewniają doskonałą szczelność układu brodzik – kabina prysznicowa.
Decydując się na kabinę bez brodzika konieczne jest również wybranie odpowiedniego materiału na posadzkę. Decydując się na brodzik niski lub klasyczny – montowany na posadzce lub wpuszczany w nią – na podłodze najlepiej położyć płytki, terakotę lub panele wodoodporne. Posadzka może też być wyłożona parkietem z drzewa żelaznego. To trwałe materiały podłogowe, którym na pewno nie zaszkodzi wilgoć – nawet, jeśli podczas kąpieli woda wydostanie się poza obszar kabiny przez niedomknięte drzwi prysznicowe.
Bardzo ładny jest ten brodzik Swiss-Liniger, robi wrazenie. akurat cos dla mnie, łazienka w szarościach i taki brodzik by mi pasował
Pierwszy raz widze te prysznice pod podłogę, az chce się taki mieć. Robi wrażenie…musze się bardziej przyjrzeć tym brodzikom z Swissliniger
Ja mam w domu u siebie brodzik podpłytkowy i bardzo mi się te rozwiązanie podoba. Ale w ogóle świetnie opisany artykuł bo wiem że nie każdy rozróżnia dokładnie te brodziki
Zdecydowanie jestem fanką brodzików wysokich 😉
U nas się sprawdzi niski i nie wymieniłbym go na inny. Estetycznie i praktycznie
wiadomo, każdy dobiera inaczej bo ma inną wizję łazienki. Dla mnie najważniejsza jest praktyczność na przyklad
Tylko niskie brodziki – najlepiej wyglądają o i moim zdaniem najlepiej się sprawdzają poz względem praktycznym
Interesujący artykuł. Dobrze się czyta.
Jeśli chodzi o mnie to brodzik pod podłogę. ale jak ktoś inny ładnie zaaranżuje to też spoko wygląda
Moim top 1 jest ta podpłytkowa! wygląda to zdecydowanie najlepiej zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach