Współczesne rozwiązania architektoniczne umożliwiają wykorzystanie tafli szklanych w łazienkach w szerokim zakresie. Nie ma konieczności kupowania gotowych kabin, by stać się właścicielem designerskiej łazienki. Wystarczy zamówić szklaną ścianę na wymiar, by postawić prysznic w dowolnym miejscu toalety. Gdzie jednak kupić szybę do kabiny prysznicowej? Zapraszamy do dalszej podróży w świat szkła.

Szkło w nowoczesnej łazience

Strony kolorowych magazynów wnętrzarskich i katalogów oferujących wyposażenie łazienek kipią od oryginalnych i odważnych pomysłów na wystrój pokoju kąpielowego. Oprócz standardowych rozwiązań w postaci gotowych kabin prysznicowych, wzrok przykuwają designerskie przestrzenie prysznicowe oddzielane od reszty łazienki wyłącznie taflą szlachetnego szkła.

Nowoczesny prysznic bowiem można postawić w dowolnym miejscu w łazience, jeśli tylko odpowiednio wcześnie zaplanuje się przyłącza kanalizacyjne. Umiejętne wykorzystanie przestrzeni i szklanych przepierzeń otwiera zdolnym projektantom szerokie pole do popisu.

Wnęka w łazience może stanowić idealne miejsce na prysznic. Wystarczy tylko uszczelnić podłogę i dodać szklaną ścianę.

Duże pokoje kąpielowe można wzbogacić o nowatorskie przechodnie kabiny prysznicowe lub wyrafinowane spa z kącikiem prysznicowym na środku pomieszczenia. Pomysłów na wykorzystanie szkła w łazience jest naprawdę bez liku.

Szyby do kabin prysznicowych – gotowe produkty czy szkło cięte na wymiar?

Producenci wyposażenia łazienkowego zauważyli trend i wzbogacili ofertę standardowych kabin o szklane ścianki z gotowymi mocowaniami i uszczelkami. Pozwala to na praktyczniejsze planowanie przestrzeni i zabezpiecza przed zalaniem resztę pomieszczenia. Gotowe ścianki stanowią dla klientów indywidualnych praktyczną alternatywę dla kabin oraz umożliwiają realizację wielu własnych pomysłów aranżacyjnych.

Innym rozwiązaniem, które pozwala przenieść w życie najbardziej nawet niezwykły pomysł architekta, jest możliwość zamówienia tafli szklanej dokładnie na wymiar.

Rodzaje tafli szklanych

Prywatne firmy szklarskie oferują szeroką gamę szkła do łazienki. Szkło przezroczyste, mleczne, satynowe, barwione, ornamentowe, refleksyjne, piaskowane i grawerowane. Na szklane ścianki do łazienki wybiera się przeważnie szkło bezpieczne lub hartowane, czyli o podwyższonym stopniu trwałości.

Kwestia przepuszczalności światła, barwy lub ornamentów jest już całkowicie zależna od gustu i fantazji użytkownika.

Jednym z ważnych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę, jest łatwość w utrzymaniu w czystości.

Tafle całkowicie przezroczyste, choć bardzo widowiskowe, bo gwarantujące optyczny efekt powiększonej łazienki, najmocniej narażone są na ślady po kąpieli. Gładka powierzchnia szyby po pewnym czasie pokryje się nalotem kamiennym i tylko systematyczne czyszczenie może utrzymać idealną przezroczystość.

Szyby ze szkła mlecznego i matowego oraz ornamentowego pozwalają na większość wolność od konieczności regularnego mycia szklanej ścianki. Wbrew obiegowej opinii, nie są bardziej narażone na osad i brud z powodu chropowatej powierzchni, gdyż szorstka powierzchnia występuje wyłącznie od zewnętrznej strony. Strona wewnętrzna pozostaje gładka.

Szyby o ograniczonej przepuszczalności światła pozwalają zachować intymność i prywatność osoby kąpiącej się oraz sprawdzają się świetnie w dużej rodzinie, gdzie trudno o efektywne czyszczenie powierzchni szklanych z racji częstego używania prysznica.