Łazienka to miejsce w którym na równych prawach znajdują się szkło, akryl, ceramika, konglomeraty, laminaty, powierzchnie metalowe, chromowane i wiele innych. Każdy rodzaj tych materiałów wymaga właściwego sposobu czyszczenia. W Swiss Liniger wiemy, jak zastosować regułę doboru odpowiedniego środka do powierzchni i sprawić, aby łazienka była czysta i niezagracona środkami chemii gospodarczej.

Łazienka i toaleta to miejsca, w których higiena powinna być na pierwszym miejscu. Oznacza to, że powierzchnie i sprzęty mają nie tylko olśniewać czystością, ale również mają być wolne od zagrożeń mikrobiologicznych. Z tego powodu nie da się całkiem uniknąć agresywnych środków chemii gospodarczej podczas czyszczenia łazienki lub toalety. Są one bowiem potrzebne do dezynfekcji: sprzętu sanitarnego oraz szczotek do WC wraz z pojemnikami, korków, wlotów odpływów i innych miejsc, w których gromadzą się organiczne zanieczyszczenia.

Czyszczenie łazienki – od czego zacząć?

Zaczynamy od zakupu odpowiednich środków i akcesoriów czyszczących oraz ścierek i myjek.

W czyszczeniu łazienki najbardziej przydatne będą uniwersalne płyny do mycia różnego rodzaju typów powierzchni, przystosowane nie tylko do usuwania lekkich zabrudzeń, ale także do likwidacji osadów, kamienia, rdzy i biofilmu bakteryjnego. Należy też zaopatrzyć się w miękkie ściereczki z mikrofibry, ręczniki papierowe, szczotki i miękkie myjki – także na długich rączkach. Dzięki półokrągła kabina prysznicowatym akcesoriom bardzo łatwo będzie można umyć zarówno gładką powierzchnię, na przykład blat czy front mebli, jak i szorstką fugę między płytkami ściennymi. Szczotka o niezbyt twardym włosiu przyda się do usuwania osadu oraz nieestetycznych zacieków z rdzy czy kamienia.

Myjki i szczotki na długich rączkach to idealne rozwiązanie nie tylko do czyszczenia okien, ale także bardzo dużych wanien i ścian pokrytych kafelkami.

Najlepsze środki czyszczące do łazienki

Zestaw – niezbędnik to:

Uniwersalny płyn czyszczący – najlepiej wybrać preparat, który nadaje się do czyszczenia kilku różnych typów powierzchni. Najczęściej jego skład jest oparty na delikatnych ale skutecznych anionowych i niejonowych środkach myjących. Takimi środkami bardzo dobrze można wyczyścić szyby, szkło, lustra, powierzchnie akrylowe i konglomeratowe, powierzchnie laminowane, a nawet powierzchnie płytek ceramicznych znajdujących się na ścianie czy podłodze. Jeden dobry środek zapewni zatem czyszczenie wielu elementów w łazience: od okien łazienkowych i luster, poprzez wanny konglomeratowe czy umywalki, aż po blaty, kafelkowane podłogi, baterie łazienkowe, brodziki, a także drobne powierzchnie, na których też zbiera się kurz, jak na przykład obudowy kontaktów elektrycznych czy przyciski do spłuczek toaletowych.
Środek dezynfekujący – idealny do czyszczenia sanitariatów. Najczęściej tego typu preparaty zawierają związki chloru wykazujące bardzo silne działanie bakterio-, wiruso- i grzybobójcze. Trzeba jednak pamiętać, że stężonymi środkami tego typu czyścimy tylko i wyłącznie wnętrze misy toaletowej. Rozcieńczonym preparatem dezynfekcyjnym można natomiast przecierać większość powierzchni ceramicznych, które znajdują się w łazience oraz podłogi z kafelek i szkło. Do prac ze środkami dezynfekcyjnymi należy bezwzględnie zakładać rękawice ochronne i chronić oczy przed zachlapaniem. W razie gdyby do tego doszło, należy niezwłocznie przemyć oczy wodą, a jeśli to nie pomoże, wówczas bez zwłoki trzeba udać się do lekarza. Uwaga: preparatami opartymi na chlorze nie wolno czyścić elementów metalowych ani powierzchni chromowanych, gdyż może to doprowadzić do ich nieodwracalnego zniszczenia.
Odkamieniacz i środek likwidujący plamy z rdzy – są niezbędne, ale ich zalety docenią szczególnie mieszkańcy terenów, gdzie woda jest twarda i płynie metalowymi rurami. Preparaty te wykazują silne działanie (muszą przecież rozpuścić nieestetyczne i bardzo oporne na usunięcie osady kamienne i rude zacieki z rdzy), dlatego należy stosować je wyłącznie na powierzchniach, do których przeznaczył je producent.
Miękkie ścierki, myjki i szczotki – idealne są ściereczki, które wykonano z mikrofibry, gdyż nie pozostawiają kłaczków, a do tego dobrze chłoną wodę. Do zastosowania na każdej powierzchni – na sucho i na mokro. Dobrze spisują się w czyszczeniu i wycieraniu baterii. Można też używać miękkich bawełnianych ściereczek lub miękkich ręczników papierowych.

Czyszczenie łazienki – środki zakazane

Poza wspomnianym wyżej zakazem stosowania chloru na elementy metalowe i chromowane istnieje jeszcze jeden zakaz obowiązujący w każdej łazience – niezależnie od tego, w jakim stylu jest ona urządzona i z jakich materiałów wykonane są ściany czy sprzęty, a mianowicie: zakaz używania środków o działaniu ściernym. Wprawdzie niegdyś były one podstawowym rozwiązaniem na czyszczenie ciężkich wanien żeliwnych, jednak współczesne wanny z akrylu, umywalki konglomeratowe czy ścianki walk-in w żadnym wypadku nie mogą być traktowane tego typu preparatami. I nie ma znaczenia, czy składnikiem czynnym są ziarenka piasku, ceramiki czy rozpuszczalne granulki.

Środków takich używamy tylko i wyłącznie do usuwania brudu z bardzo silnie zanieczyszczonych powierzchni i tylko takich, które nadają się do tak ekstremalnego traktowania. W żadnym wypadku nie wolno takimi środkami czyścić szklanych drzwi, obudów kabin, luster, powierzchni syntetycznych, w tym sedesów. Szorujące drobinki, nawet jeśli ulegają w trakcie użytkowania rozpuszczeniu, niszczą delikatną powierzchnię sprzętu przez zarysowanie jej. Nie muszą to być od razu rysy widoczne gołym okiem (bo najczęściej są to mikrozarysowania), ale niezależnie od głębokości uszkodzenia powierzchni, staje się ono niszą, w której zbierają się osad, kamień i drobiny organiczne.

Czyszczenie łazienki powinno zajmować jak najmniej czasu. Dlatego w Swiss Liniger zachęcamy, aby stawiać na preparaty o uniwersalnym zastosowaniu. Warto jednak zawsze czytać informacje producenta, gdyż uniwersalne zastosowanie wcale nie musi nie oznaczać, że środek nadaje się do każdego typu powierzchni.