Toaleta to nie tylko miska WC i – ewentualnie – bidet. To także umywalka, odpowiednia deska sedesowa i szereg innych, oryginalnych rozwiązań, dzięki którym zapewnienie higieny sobie lub osobie, która znajduje się pod naszą opieką, jest wygodne i niekłopotliwe. Czy wielkość pomieszczenia przeznaczonego na toaletę ma tu znaczenie?

Okazuje się, że przestrzeń przeznaczona na część toaletową w dzisiejszych czasach nie odgrywa już tak wielkiej roli dla zapewnienia maksimum komfortu podczas użytkowania, jak to miało miejsce jeszcze kilka dekad temu. Jest to związane nie tyle z powiększeniem powierzchni użytkowej pomieszczeń (bo nie każdy przecież mieszka w przestronnym apartamentowcu), co raczej z bardzo użytecznymi wynalazkami w asortymencie armatury i rozwiązaniami, dzięki którym w każdej toalecie higiena może być niejako „wkomponowana” w design i funkcjonalność pomieszczenia.

Priorytety w toalecie

W toalecie priorytety są dwa: zapewnienie wygody użytkowania i higieny – zarówno intymnej, jak i rąk. Jeśli z toalety korzystają seniorzy, osoby niepełnosprawne lub dzieci, pojawia się trzeci priorytet: zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania. Co istotne: wszystkie priorytety „toaletowe” są tak samo ważne, ponieważ w obszarze funkcjonalnym lokalu, w którym załatwia się jak najbardziej naturalne potrzeby fizjologiczne, musi być również zapewnione bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne. I nie ma tu znaczenia, czy toaleta jest łączona z częścią kąpielową łazienki, czy też stanowi osobne pomieszczenie, gdyż z badań, które przeprowadzono kilka lat temu wynika, że w powietrzu w pomieszczeniu toaletowym unosi się bardzo dużo drobnoustrojów chorobotwórczych, a sedes i miska WC najczęściej są prawdziwymi mikrobiologicznymi eldorado. Z tego powodu umywalka ceramiczna lub konglomeratowa o gładkich ściankach i deska sedesowa wykonana z syntetyku, który uniemożliwia lub znacznie utrudnia osadzanie się bakterii to najlepsze wybory z możliwych.

Miska WC to nie wszystko

Miska WC to, oczywiście, podstawa do tego, aby toaleta pełniła swoją najważniejszą funkcję. Jednak poza nią potrzebne są też inne elementy do zapewnienia higieny: umywalka, bidet oraz armatura, dzięki której korzystanie z toalety będzie wygodne. W dobrze zorganizowanej przestrzeni toaletowej muszą też znaleźć się uchwyty na papier toaletowy, ręczniki i szczotkę do WC oraz – najlepiej – szafka, w której przechowywać będzie się akcesoria do zachowania czystości w toalecie, zapas papieru czy dodatkowe ręczniki.

Ponieważ współcześnie wielką wagę przywiązujemy też do estetyki pomieszczeń, istotne jest, aby wszystkie elementy wyposażenia toalety dopasować pod względem formy i stylu oraz zadbać o to, aby współgrały one z charakterem samego pomieszczenia: pokryciem ścian, kolorystyką i oświetleniem.

Jeśli toaleta jest duża…

… można nieco zaszaleć z wystrojem i zainstalować osobno miskę WC i osobno bidet, do tego dopasować całkiem pojemną umywalkę nablatową albo też efektowną umywalkę wolnostojącą sąsiadującą na przykład z szafkami na akcesoria toaletowe. W ofercie Swiss Liniger dostępne są różne modele zarówno misek WC podwieszanych, jak i umywalek nablatowych bądź wolnostojących – nie tylko o różnych kształtach, ale także o rozmaitych wielkościach i głębokościach.

Instalując poszczególne elementy wyposażenia w dużym pomieszczeniu zwróć uwagę na to, że posiadanie przestrzennej toalety nie oznacza, iż należy sprzęty rozmieszczać przypadkowo. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o ergonomię, co w praktyce oznacza, że bidet powinien być zainstalowany w bezpośrednim sąsiedztwie miski WC, a umywalkę należy mocować tuż przy nich. Kiedy bowiem kończy się załatwianie potrzeb fizjologicznych i mycie intymnych części ciała w bidecie, priorytetem staje się natychmiastowa higienizacja dłoni.

Jeśli toaleta jest mała…

… koniecznością staje się zazwyczaj rezygnacja z wolnostojącej umywalki czy z tradycyjnego bidetu, gdyż niewielka przestrzeń wymusza zlokalizowanie wszystkich elementów wyposażenia toalety blisko siebie – nieraz dosłownie na wyciągnięcie ręki. W małych toaletach rezygnuje się najczęściej z umywalki wolnostojącej na rzecz praktyczniejszej umywalki nablatowej (ale oferta Swiss Liniger przekonuje, że nie trzeba tego robić – ponieważ znajdziesz u nas także niewielkie, zgrabne i smukłe modele umywalek wolnostojących).

Osoby, które nie wyobrażają sobie, aby po skorzystaniu z toalety nie umyć dolnej części ciała, nie muszą w małych łazienkach rezygnować z tej możliwości. Higienę uda się zachować, montując w toalecie miskę WC z bidetem lub deskę sedesową z funkcją mycia ciała. Można też wykorzystać znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki przyłącze wody do armatury umywalkowej albo kabiny prysznicowej i zainstalować w tym miejscu specjalny zestaw z uchwytem i końcówką myjącą zwany bidettą lub bidetką.

Miłośnicy rozwiązań ultranowoczesnych i posiadający bardziej zasobne portfele mogą z kolei zainwestować w toaletę myjącą, czyli miskę WC z bidetem w jednym, czyli miskę WC z deską sedesową o funkcji mycia.

Toaleta dla niepełnosprawnych, dzieci i seniorów

To wymagający użytkownicy, gdyż trzeba im zapewnić maksimum wygody i bezpieczeństwa – szczególnie, jeśli zmuszeni będą korzystać z toalety podczas choroby lub też podczas mieszkania w pojedynkę. Osłabienie wynikające z infekcji lub brak obecności drugiej osoby, która mogłaby pomóc w razie potrzeby przy higienie, powodują, że w takich sytuacjach docenia się położenie bidetu i umywalki blisko miski WC. Warto też zamocować specjalne uchwyty dla niepełnosprawnych lub seniorów, dzięki którym osoby te będą się czuć samodzielne.