Spór o to, czy lepsza w łazience jest wanna wolnostojąca, przyścienna, narożna lub też kabina prysznicowa bez brodzika lub z nim, przypomina nieco dywagacje o wyższości masła nad margaryną. Tymczasem oba rozwiązania – zarówno wanna, jak i kabina prysznicowa – mają wiele zalet, ale i wady także. Podpowiadamy, czym kierować się, podejmując decyzję o sposobie wyposażenia łazienki.

Istnieje jedna najistotniejsza zasada doboru wyposażenia łazienki: wybierać to, co w konkretnej sytuacji jest najlepsze. Jeśli zatem akurat dla ciebie najlepszym wyborem będzie wanna, choćby wszyscy znajomi i sąsiedzi wyposażali swoje łazienki w kabiny prysznicowe, ty wstaw do własnej łazienki wannę. Nie z powodu przekory, ale z uwagi na swoją osobistą wygodę i komfort użytkowania.

Wanny wolnostojące i przyścienne – zalety i wady

Wanna jest najlepszym, jak do tej pory, wynalazkiem, jaki wymyśliła ludzkość, aby zapewnić sobie komfort kąpieli. Pojemna, mieszcząca dużo wody, może stanowić główny element wyposażenia łazienki. Bardzo zresztą dekoracyjny, kiedy funkcjonuje jako wanna wolnostojąca. Takie modele polecane są raczej do większych łazienek lub przestronnych pokojów kąpielowych. Umieszczenie nawet niewielkiej wanny wolnostojącej w małej łazience to niezbyt dobry pomysł, bo wanna taka zajmuje zdecydowanie więcej miejsca niż modele przyścienne. W wąskich łazienkach może to utrudniać swobodne poruszanie się po pomieszczeniu i mycie wanny (w przypadku modeli wolnostojących trzeba bowiem zadbać o czystość z zewnątrz z każdej strony tego elementu wyposażenia łazienki). Co innego wanna naścienna lub nawet narożna – tu wystarczy zapewnić do nich dostęp od strony ścianki „frontowej”.

Wanna jest idealnym rozwiązaniem tam, gdzie:

długie kąpiele to jeden ze stałych rytuałów higieny osobistej;
właściciele łazienki celebrują wspólne bycie razem także podczas zabiegów higienicznych (tu idealnie sprawdzą się wanny o dużej pojemności i o symetrycznym profilowaniu;
użytkownicy nie mają problemów motorycznych.

Kabiny prysznicowe – zalety i wady

Kabinę prysznicową można zamontować wszędzie tam, gdzie wanna się nie zmieści, także do niewielkich wnęk. Ale też można obrać strategię zupełnie inną i osadzić kabinę w centralnym punkcie łazienki lub tam, gdzie miejsca jest wystarczająco dużo, aby można było zainstalować model, w którym jednocześnie kąpiel mogą brać dwie osoby lub osoba mało sprawna, wymagająca pomocy przy zabiegach higienicznych.

Jeśli w łazience znajduje się wnęka, można ją zagospodarować na miejsce do kąpieli pod prysznicem – wystarczy wnękę zamknąć drzwiami szklanymi i oto mamy pełnowymiarową (lub nawet większą – bo to zależy od głębokości wnęki) kabinę prysznicową.

Wadą kabiny prysznicowej – bez brodzika w szczególności – jest brak przestrzeni do poleniuchowania w pozycji półleżącej w wodzie. Za to niewątpliwymi plusem jest oszczędność wody – podczas prysznica zużywamy jej wielokrotnie mniej, niż w przypadku kąpieli. Inną wadą kabiny jest konieczność częstego mycia dużych powierzchni szklanych, jeśli chce się zachować ich doskonałą przezierność, Z tym można sobie poradzić, kupując specjalistyczny środek do mycia powierzchni szklanych, który szybko przywróci kabinie czystość, i odpowiedni osprzęt, najlepiej w postaci chłonnej, grubej i miękkiej ścierki na kiju teleskopowym.

Zaletą możliwości przeprowadzenia kąpieli pod prysznicem, którą docenia się dopiero, kiedy ktoś podupadnie na zdrowiu, jest możliwość wejścia do kabiny lub nawet wjazdu na wózku, oraz możliwość wstawienia krzesełka, na którym można przysiąść, kiedy stanie od prysznicem okaże się zbyt męczące. Jest to rozwiązanie szczególnie praktyczne, jeśli w łazience stoi kabina prysznicowa bez brodzika.

Dzięki bogatej ofercie Swiss Liniger łazienki z kabinami prysznicowymi można aranżować bez konieczności rezygnacji z wygody i luksusu – między innymi za sprawą modeli z nietypowymi, sprytnymi rozwiązaniami drzwi łamanych czy całkowicie otwieranych.

Podsumujmy:

Kabina i wanna to dwa elementy wyposażenia łazienek, które wcale nie muszą ze sobą konkurować i ostatecznie żadne z nich nie jest lepsze od drugiego.
Decyzję o tym, czy wstawić wannę lub kabinę, podejmujcie nie w oparciu o sezonowe zazwyczaj mody, ale patrząc głównie na jakość, ergonomię i bezpieczeństwo.
Jeśli macie wystarczająco przestronną łazienkę i nie chcecie rezygnować z własnych upodobań dotyczących kąpieli, nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić wannę i kabinę po sąsiedzku w jednym pomieszczeniu.