Wybór kabiny prysznicowej krok po kroku.
Remont lub adaptacja pomieszczenia łazienkowego to chwila, gdy zastanawiamy się głębiej nad wyborami dotyczącymi armatury sanitarnej, kolorystyki wnętrza oraz preferencji związanych z użytkowaniem poszczególnych sprzętów łazienkowych. Jeśli już podjęliście decyzję, że wybieracie prysznic, to zapraszamy do zapoznania się z krótkim, lecz wyczerpującym przewodnikiem po świecie kabin prysznicowych. Zapraszamy!
Decyzja podjęta! W łazience będzie prysznic. Teraz bardzo ważne pytanie, które brzmi:
Jak wybrać najlepszą kabinę prysznicową?
Spis treści:
- Ile mam miejsca w łazience?
- Remont generalny, budowa domu czy drobna przeróbka?
- Prysznic dla wszystkich użytkowników, czyli na co zwracać uwagę?
- Brodzik czy podłoga?
- Walk in : rodzaje
- Materiał wykonania, czyli dlaczego wybrać kabinę ze szkła?
- Funkcja: natrysk, relaks czy mix?
- Drzwiczki prysznicowe: rodzaje
Ile mam miejsca w łazience?
Ścianka prysznicowa, kabina na środku łazienki, narożna, a może walk in? Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych rodzajów pryszniców, należy postawić sobie najważniejsze pytanie: ile mam miejsca w łazience?
Duże pokoje kąpielowe otwierają szerokie pole dla wyobraźni i pozwalają na więcej możliwości. O zaletach obszernych łazienek opowiemy w innym naszym artykule, a na razie skupimy się na mniejszych powierzchniach, jakie zna większość z nas.
Jakiego wyboru możemy dokonać w standardowej łazience? Najczęściej sytuujemy brodzik lub wyznaczamy miejsce pod prysznic w rogu łazienki lub przy jednej ze ścian. Mury łazienki mogą służyć jako naturalne ścianki boczne prysznica, gdy decydujemy się na wersję ze szklanym przepierzeniem. Pamiętać tylko należy, by w takim rozwiązaniu starannie wykonać izolację ścian i podłogi przed położeniem kafelków czy terakoty. Jeśli projektanci mieszkania przewidzieli w pomieszczeniu łazienkowym wnękę, można niewielkim kosztem zaadaptować ją na potrzeby prysznica, nie zapominając o dodatkowym uszczelnieniu ścian i podłogi. Zamknięcie wnęki prysznicowej może stanowić zasłona wodoszczelna, gotowa ścianka szklana lub wykonana tafla u szklarza na specjalne zamówienie.
Kabinę prysznicową z brodzikiem definiuje kształt i wielkość brodzika. Na rynku dostępne są brodziki narożne, okrągłe, kwadratowe, prostokątne.
Remont generalny, budowa domu czy drobna przeróbka?
Zakres prac remontowo-budowlanych to bardzo ważna kwestia. Nie wszystkie bowiem rozwiązania aranżacyjne, na które zwracamy uwagę, gdy wertujemy magazyny z wyposażeniem wnętrz, są technicznie osiągalne w naszym pomieszczeniu łazienkowym. Przykład: mieszkanie w bloku mieszkalnym, które dopiero co kupiliśmy po poprzednich lokatorach, nie wymaga generalnego remontu lub po prostu nie mamy odpowiednich funduszy na przeprowadzenie totalnych zmian aranżacyjnych. Marzy nam się jednak kabina walk in bez brodzika, a z podłogą gładko przechodzącą pod prysznic. Takie rozwiązanie wymaga wykucia wystarczającego miejsca w podłodze, by schować odpływ liniowy (bądź punktowy) i zachowania odpowiedniego spadku, by woda mogła swobodnie spłynąć. Nie jest to możliwe, gdy strop budynku nie jest wystarczająco gruby lub przepisy budowlane nie zezwalają na podobne przeróbki.
Inną sytuację mają osoby, które są na wczesnym etapie budowy nowego domu lub kupują mieszkanie w stanie surowym. Tu możliwości są dużo większe.
Zanim zatem kupimy wymarzoną kabinę prysznicową, zastanówmy się, czy istnieje techniczna możliwość, by ją zamontować w naszej łazience. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów i zbędnych rozczarowań.
Na co zwracać uwagę przy planowaniu prysznica?
Prysznic dla wszystkich użytkowników, czyli na co zwracać uwagę? Jedną z ważniejszych kwestii, nad którymi powinniśmy się zastanowić: komu będzie służył prysznic?
Inaczej planuje się łazienkę, gdy mieszkają z nami małe dzieci, a inaczej, gdy użytkownikiem będzie osoba niepełnosprawna lub bardzo wysoka czy otyła. Prysznic musi być przede wszystkim praktyczny dla wszystkich domowników.
Jeśli mamy maluchy w domu, a nie zdecydowaliśmy się na wannę, to można wybrać prysznic z głębokim brodzikiem. Rozwiązanie takie znakomicie zastąpi wannę, będzie znacznie bezpieczniejsze dla małych dzieci i pozwoli maluchom na zabawę w wodzie. Osoby dorosłe również skorzystają z miniwanny, gdyż na rynku dostępne są wersje z siedziskiem, a w połączeniu z hydromasażem, mogą podarować miłe chwile relaksu i prywatnego spa.
Innego wyboru powinniśmy dokonać, gdy mieszkają z nami osoby starsze lub z niedyspozycją ruchową. Wysoki próg brodzika może stanowić niebezpieczne miejsce dla osób z dysfunkcją motoryczną. By uniknąć niebezpiecznych wypadków na mokrej powierzchni, należy zminimalizować wysokość boczną brodzika lub wprost zrezygnować z brodzika na rzecz kratki odpływowej zamontowanej bezpośrednio w podłodze.
Brak brodzika i estetyczny odpływ liniowy pod prysznicem cenią sobie osoby preferujące minimalistyczny styl. To również znakomity trik, by skutecznie powiększyć optycznie całe pomieszczenie łazienkowe. Wzrok użytkownika prześlizguje się po gładkich, spójnych powierzchniach i nie zatrzymuje na załamaniach i krawędziach, np. tradycyjnej kabiny prysznicowej.
Walk in : rodzaje ścianek walk in
W ten sposób doszliśmy do jednej z ciekawszych opcji prysznicowych: walk in. Angielska nazwa skrywa prosty i efektowny sposób podziału łazienki na strefę mokrą i suchą. Ścianka prysznicowa postawiona bezpośrednio na podłodze (specjalnie wcześniej przygotowanej) pozbawiona jest drzwiczek wejściowych. Użytkownik korzysta z prysznica pomiędzy ścianą łazienki a taflą szklaną. Zaletą walk in jest prostota montażu, optyczne powiększenie łazienki, brak awarii (nie ma mechanizmów ruchomych, które mogłyby się popsuć) i efekt wow!
Ścianki prysznicowe mogą być ustawiane w rogu łazienki, przy ścianie lub na środku pomieszczenia. To naprawdę spektakularne rozwiązanie!
Drzwiczki prysznicowe, czyli jaki rodzaj wybrać?
Jeśli nie przekonał nas jednak wygląd kabiny walk in i preferujemy bardziej intymną wersję prysznica, rynek kabin łazienkowych ma dla nas do zaoferowania drzwiczki:
- harmonijkowe
- przesuwne
- uchylne
- wahadłowe
Dlaczego wybrać kabinę prysznicową ze szkła?
Kabiny prysznicowe wykonane są przeważnie z dwóch rodzajów materiału:
- ze szkła hartowanego – rozwiązanie droższe, lecz bardzo bezpieczne i dłużej pozostające w pięknej kondycji. Tafla szklana wykonywana jest ze szkła, które przy przypadkowym potłuczeniu, rozpryskuje się (jak szyba samochodowa) na maleńkie kawałki pozbawione ostrych krawędzi. Często producenci pokrywają ścianki szklane specjalną powłoką, po której woda szybko spływa i pozostawia smug
- z tworzywa sztucznego, czyli polistyrenu – tańsze i mniej estetyczne rozwiązanie, ale wygodne ze względów ekonomicznych
Profile kabinowe wykonane są najczęściej z aluminium. Dostępne są również wykończenia chromowe, anodowe lub lakierowane na dowolny kolor.
Funkcja prysznica: natrysk, relaks czy mix?
Prysznic może służyć wyłącznie do celów praktycznych. W tym przypadku powiedzenie szybki prysznic jest jak najbardziej zasadne. Do szybkiej kąpieli najlepiej wybrać zestaw ze słuchawką o regulowanym strumieniu wody i gotowe! Szybki prysznic przed pracą czy szkołą jest na wyciągnięcie ręki.
Dla amatorów relaksu i błogiego wyciszenia w spływających strugach wody, producenci przeznaczyli panele z hydromasażem, radiem, zmiennymi kolorami czy deszczownicą.