Przewodnik po świecie baterii prysznicowych. Szybki prysznic czy długie wylegiwanie w pianie? Zwolennicy prysznica i wanny prowadzą równie gorące spory co właściciele psów i kotów. Każdy obstaje przy swoim zdaniu. Jak to jednak jest w rzeczywistości? Czy prysznic jest praktyczniejszym wyborem niż wanna? Przyjrzeliśmy się bliżej rodzajom baterii prysznicowych dostępnych na rynku. Zapraszamy do lektury!

Zarówno prysznic, jak i wanna w łazience mają swe racjonalne i subiektywne uzasadnienie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych użytkowników. Na szczęście rynek armatury sanitarnej oferuje interesujące rozwiązania dla każdego i na każdą kieszeń. Od czego jednak zacząć podróż po świecie baterii prysznicowych?

Przygotowaliśmy dla Państwa nasz autorski podział:

  • Podział według sposobu montażu
  • Podział według ilości kurków
  • Baterie z termostatem
  • Rodzaje głowic prysznicowych
  • Deszczownica
  • Hydromasaż
  • Praktyczne wskazówki montażu

Podział baterii prysznicowych według sposobu montażu

W zależności od sposobu montażu, rozróżniamy dwa rodzaje baterii:

  • natynkowe
  • podtynkowe

Baterie natynkowe

lub inaczej naścienne montowane są bezpośrednio do ściany pod prysznicem, wprost do wyprowadzonych rur z wodą. Jest to dość tradycyjny, by nie rzec, oldskulowy sposób montażu.

Największą zaletą baterii natynkowych jest prostota montażu. Nie ma bowiem potrzeby kucia ścian, czy prowadzenia instalacji, a wiesza się baterię w przygotowanym wcześniej miejscu. Inni użytkownicy chwalą baterie natynkowe za łatwość naprawy i demontażu. Wszak cały mechanizm dostępny jest na wyciągnięcie ręki!

Prosty mechanizm idzie również często w parze z niższą ceną.

Minusy? Cóż, staromodny wygląd baterii natynkowych może być odstręczający dla osób ceniących nowoczesność i minimalistyczne rozwiązania.

Osoby, które decydują się na model naścienny baterii, nie mogą również dowolnie planować wystroju łazienki i miejsca ustawienia prysznica, gdyż są zmuszone do wykorzystania istniejącego wylotu wody ze ściany.

Baterie naścienne zajmują również więcej miejsca pod prysznicem, co nie jest obojętne, gdy kabina jest niewielkich rozmiarów.

Baterie podtynkowe

zajmują stanowczo mniej miejsca pod prysznicem. Na ścianie widać wyłącznie estetyczną dźwignię i wylewkę, zakryte przez dyskretną maskownicę. Cały mechanizm sterujący ukryty jest pod tynkiem. Co więcej, baterie podtynkowe można umieścić w dowolnym miejscu w łazience. Wylot wody ze ściany w żaden sposób nie determinuje miejsca postawienia kabiny prysznicowej. Wygodne, prawda?

Wygląd baterii podtynkowych z pewnością zadowoli również osoby ceniące minimalistyczny i elegancki styl nowoczesny.

Czy zatem baterie podtynkowe mają jakieś wady?

Przeciwnicy baterii podtynkowych wskazują na konieczność kucia bruzd w ścianach, by doprowadzić wodę do wskazanego miejsca, co natychmiast wyklucza ten rodzaj baterii, gdy nie planujemy gruntownego remontu łazienki.

Podobnie ma się sprawa z kwestią serwisowania i naprawiania czy wymiany. Tu zdolności hydrauliczno-monterskie przeciętnego Kowalskiego, mogą nie wystarczyć. Potrzebny będzie profesjonalista.

By jednak osłodzić te wiadomości, pragniemy podkreślić, że wybór baterii podtynkowych jest niezwykle szeroki i każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model pasujący do wystroju i kieszeni.

Podział baterii według ilości kurków

Baterie mogą być wyposażone w dwa lub jeden kurek.

Dwie dźwignie odpowiadają za ciepłą i zimną wodę oraz za ilość przepływu wody. Jest to rozwiązanie dla koneserów preferujących harmonijny wygląd baterii. Najczęściej wybierany przez miłośników angielskiego stylu regulacji wody. Należy jednak pamiętać, że zanim dobierzemy temperaturę, to musi spłynąć sporo wody, co w naturalny sposób uzmysłowi użytkownikowi, iż nie jest to rozwiązanie ani ekologiczne, ani ekonomiczne.

Baterie z jedną dźwignią są rozwiązaniem bardziej praktycznym. Woda jest mieszana już na poziomie mechanizmu i do użytkownika dociera wyregulowana temperatura. Gdy dodatkowo bateria wyposażona jest w termostat, można mówić o realnej oszczędności wody.

Baterie z termostatem

Nowoczesne rozwiązanie pozwalające uzyskać pożądaną temperaturę wody poprzez ustawienie wcześniej dźwigni na odpowiedniej podziałce.

Zaletą baterii z termostatem jest nie tylko oszczędność wody, lecz również bezpieczeństwo użytkowników.

Małe dzieci lub osoby starsze, które mogą mieć kłopot z obsługą nowoczesnych urządzeń, korzystają z ustawień zadanych wcześniej. Nie oparzą się przypadkowo i nie poleją sobie głowy lodowatym strumieniem wody.

Rodzaje głowic prysznicowych

Jednym z najbardziej istotnych elementów baterii prysznicowych jest głowica prysznicowa.

To od niej zależy wydajność strumienia wody, ciśnienie i hałas, jaki powoduje.

Głowice prysznicowe mogą dzielić się na:

  • suwakowe – starsze rozwiązanie, rzadziej obecnie występujące
  • ceramiczne – dominujące wśród renomowanych producentów ze względu na trwałość
  • termostatyczne – o zaletach których wspominaliśmy wcześniej

Deszczownica

Interesującym rozwiązaniem prysznicowym, które zasługuje na osobną wzmiankę, jest deszczownica.

Deszczownica umożliwia relaks pod delikatnymi strugami wody bezpośrednio z góry. Ręce użytkownika są wolne i swobodne, co jest istotne dla osób z dysfunkcją ruchu. Deszczownica jest sytuowana wyżej niż zwykłe słuchawki prysznicowe i jeśli nie chcemy za każdy razem moczyć głowy, powinniśmy wyposażyć prysznic dodatkowo w zwykłą słuchawkę.

Praktyczne wskazówki montażu

Na jakiej wysokości powinna być bateria prysznicowa?

Poradniki budowlane i instalatorskie radzą zamontować baterię prysznicową na wysokości od 110 do 130 cm nad podłogą.

Diabeł jednak tkwi w szczegółach.

Zanim polecimy instalatorowi wykucie odpowiedniego wylotu, należy zastanowić się nad wysokością domowników.

Osobom wysokim nie będzie bowiem wygodnie schylać się do dźwigni umieszczonych na 110 cm, a bardzo niskim trudno będzie sięgać do góry po wyregulowanie strumienia wody.

I co z naszymi dziećmi?

Jeśli chodzi o osoby dorosłe, to najlepiej wyznaczyć średnią, która będzie optymalna i dla wysokich, i dla niskich użytkowników. A dzieci?

Należy pamiętać, że nasze dzieci szybko rosną i za kilka lat swobodnie będą sięgać do kurków. Wystarczy poczekać. Lub przygotować łazienkę dla dzieci.