Czym jest, coraz bardziej popularna na rynku armatury sanitarnej, kabina walk in?

Szyba walk in to nic innego jak szklana ścianka prysznicowa pozbawiona drzwi wejściowych. Najczęściej jest montowana bezpośrednio na podłodze, by spotęgować wrażenie lekkości. Jakie są wady i zalety szyby walk in? Gdzie spełnią swoje zadanie i kto doceni to nowoczesne rozwiązanie? Jak zamontować szybę walk in? Zapraszamy do dalszej części artykułu!

Co to jest kabina walk in

Czym jest szyba walk in i dlaczego podbiła serca użytkowników na całym świecie?

Kabina walk in weszła przebojem do wnętrz łazienkowych. Walk in oznacza w języku angielskim wejść do środka. Szyba walk in to szklana przestrzeń prysznicowa pozbawiona drzwi.

Szklane, lekkie przepierzenie pozbawione stelażu, drzwi i brodzika uwolniło bowiem dodatkową przestrzeń w łazience. Nie oszukujmy się, większość z nas dysponuje określoną i najczęściej ograniczoną powierzchnią łazienkową. W toalecie musi zmieścić się kilka sporych mebli i urządzeń. Przezroczysta ścianka prysznica, nieograniczona ramami i odcinającym się brodzikiem stwarza z miejsca wrażenie przestronności, harmonii i nowoczesności.

Im prościej, tym lepiej

Brak drzwiczek, zawiasów, prowadnic, uszczelek, rolek oraz wszelkich ruchomych elementów wpływa znacząco na brak usterek i konieczność napraw. Szyba walk in nie psuje się, bo nie ma co się w niej popsuć. Ściana w pokoju również się nie psuje, chyba że uderzy w nią coś ciężkiego. Dlatego też szyby walk in wykonuje się z grubego, hartowanego, bezpiecznego szkła.

Higiena

Znów powinniśmy napisać: im prościej, tym lepiej. Brak zakamarków, trudnodostępnych miejsc, załamań i szczelin kabiny walk in sprzyja utrzymaniu jej w czystości. Do czyszczenia pozostaje gładka powierzchnia podłogi i tafla szkła. Pleśń i grzyb nie mają gdzie się osadzić.

Złudzenie optyczne

Lekka ścianka szklana nie dość, że pasuje praktycznie do każdego wnętrza łazienkowego, to jeszcze pomaga optycznie powiększyć pomieszczenie. Wzrok użytkownika przesuwa się po płaszczyznach i nie napotyka na bariery w postaci brodzika czy odcinających się krawędzi. Nawet niewielka łazienka zyska dobrych kilka metrów poprzez wykorzystanie w aranżacji szyby prysznicowej.

Prostota montażu

Zamontowanie ścianki prysznicowej nie jest skomplikowane. Jeśli tylko uporamy się z izolacją ścian i podłogi oraz z zamontowaniem odpływu, to sam montaż szyby walk in nie powinien stanowić problemu.

Szczególni odbiorcy

Prysznicem bez barier i ograniczeń może cieszyć się każdy użytkownik. Szczególnie jednak

Rodzaje kabin walk in

Szklana szyba oddzielająca kąpiącą się osobę od reszty łazienki, może występować w kilku rodzajach. Najczęściej, z racji niewielkiego rozmiaru łazienek, montuje się kabiny narożne.

Jedna tafla szyby oparta jest o ścianę łazienki i unieruchomiona łącznikiem na górnej krawędzi szklanej ścianki. Róg łazienki tworzy wtedy naturalną przestrzeń prysznicową.

Narożnik łazienki, łącznie z podłogą i murami musi być odpowiednio zabezpieczony przed strumieniami wody z głowicy prysznica. Mimo iż w tym rozwiązaniu brak jest tradycyjnej kabiny prysznicowe, to podłoże i ścianki muszą być absolutnie szczelne, by woda nie wydostawała się na zewnątrz, na podłogę łazienki. Kabina narożna walk in świetnie sprawdzi się w niewielkich łazienkach. Nie zagraci powierzchni i optycznie powiększy łazienkę.

Drugim sposobem montażu kabiny walk in jest szyba szklana ustawiona prostopadle do ściany. Do tak utworzonej przestrzeni prysznica można wejść z dwóch, przeciwstawnych stron.

Trzecim, najrzadziej spotykanym rozwiązaniem jest szklane, dwustronne przepierzenie ustawione na środku pokoju łazienkowego. Z pełną premedytacją używamy sformułowania: pokój łazienkowy, gdyż potrzeba naprawdę niestandardowo dużo miejsca, by móc swobodnie umieścić akwarium prysznicowe na środku pomieszczenia.

Odpływ i izolacja w kabinie walk in

Osoby, które rozważają zakup i montaż szyby walk in powinny podejść poważnie do kwestii izolacji oraz właściwego odpływu. Przed położeniem kafelków czy kamienia na ścianie, która będzie pełniła funkcję boku przestrzeni prysznicowej, należy starannie zaizolować mury. Woda płynąca z głowicy prysznica będzie stale obecna na ścianach i podłodze pod nogami użytkownika.

Kabina walk in powinna być wyposażona w dobrej jakości odpływ liniowy. Tu nie ma miejsca na kompromisy. Właśnie od odpływu liniowego i odpowiedniego spadku podłogi zależy czy nasz prysznic będzie funkcjonalny.

Nie każda łazienka w bloku mieszkalnych ma wystarczającą grubość podłogi, by wykuć przestrzeń na odpływ. Najlepiej zasięgnąć rady wyspecjalizowanego montera lub pracownika sklepu oferującego odpływy liniowe.

Temperatura otoczenia i wentylacja

Brak drzwiczek wejściowych kabiny walk in powoduje szybszą wymianę powietrza w łazience. Działa to w obydwie strony. Osoba biorąca prysznic odczuwa temperaturę wody płynącej z prysznica oraz otoczenia łazienki. Para wodna wytworzona podczas kąpieli przedostaje się od razu na pozostałą część łazienki. Co to oznacza dla użytkownika?

Łazienki, w których zamontowana jest szyba walk in powinny być wyposażone w doskonały system wentylacji oraz dobre ogrzewanie, by użytkownik nie odczuwał dyskomfortu podczas kąpieli.

Jak zamontować szybę walk in?

Do montażu ścianki prysznicowej konieczne są wsporniki dołączone przez producenta kabin. Jeśli szyba prysznicowa styka się ze ścianą łazienki, potrzebny będzie łącznik umieszczony na górnej krawędzi szyby. Przytwierdza się go do równoległej ściany, nad wejściem pod prysznic. W celu zabezpieczenia tafli szklanej niezbędny jest również mocowanie punktowe w podłodze.

Szyba walk in całkowicie przechodnia z dwóch stron wymaga dwóch wsporników na górnych krawędziach szyby i mocowania w podłodze.