Czystość i higiena w łazience jest sprawą elementarną. Zależy od tego nie tylko nasze dobre samopoczucie, ale i zdrowie. Jakich preparatów używać do umycia kabiny prysznicowej? Czym myć kabinę prysznicową: środkami chemicznymi, ekologicznymi czy domowymi sposobami? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Łazienka pełni szczególną funkcję w każdym domu. Czas spędzany tutaj kojarzy się z odosobnieniem, relaksem i chwilą na higienę oraz poprawę urody. Przestrzeń w łazience powinna czysta i uporządkowana, gdyż zwiększa to komfort użytkowania i zabezpiecza przed bakteriami.

Jednym z ważniejszych elementów łazienkowego wyposażenia, które trudno utrzymać w idealnym stanie jest kabina prysznicowa. Woda spływająca strumieniami po ścianie kabiny podczas kąpieli, zmieszana z szamponem i mydłem pozostawia nalot i niehigieniczne smugi. Kolejnym wrogiem czystej kabiny prysznicowej jest osad kamienny.

Woda w większości polskich gospodarstw domowych jest wysoko zmineralizowana. To prawdziwa zmora osób dbających o czystość w domu. Podczas procesu podgrzania, wytrąca się z wody wapń i magnez. Osad zbiera się w formie trudnego do usunięcia nalotu.

Dzięki odpowiednio dobranym środkom czystości oraz systematycznym czynnościom pielęgnacyjnym, uda się utrzymać kabinę w idealnym stanie.

Kabina prysznicowa

Kabina prysznicowa, niezależnie od kształtu, przynajmniej z jednej strony jest przezroczysta lub półmatowa. Pozwala to doświetlić zarówno wnętrze łazienki, jak i samą kabinę. Ponadto przezroczysta szyba zmniejsza optycznie rozmiar kabiny i nie przytłacza reszty łazienki.

Przezroczysta część kabiny może być wykonana z plastiku lub ze szkła. Plastikowe szyby przeważnie używane są w najtańszych modelach kabin. Nie są zbyt trwałe, a częste czyszczenie niszczy powierzchnię.

Najlepszym rozwiązaniem pozostają szklane kabiny prysznicowe. Szkło użyte do produkcji kabin może być w wersji zwykłej lub hartowanej. Występuje w trzech rozmiarach: 4, 6 i 8 mm. Jednym z najnowszych wynalazków jest pokrywanie wewnętrznej warstwy kabiny specjalną powłoką, która ułatwia utrzymanie szyby w czystości. Powłoka Anti-Plaque sprawia, że krople wody łączą się ze sobą w większe skupiska, dzięki czemu szybciej spływają w dół pozostawiając szkło czyste. Ponadto dodatkowa powłoka uniemożliwia powstawanie osadu wapiennego.

Czym wyczyścić kabinę prysznicową?

Do umycia kabiny prysznicowej można wykorzystać detergenty chemiczne, preparaty ekologiczne lub skorzystać z domowych sposobów, znanych już naszym matkom i babciom.

Detergenty chemiczne

Sklepy i dyskonty specjalizujące się w chemii gospodarczej posiadają w sprzedaży szeroki wachlarz preparatów chemicznych do czyszczenia kabin prysznicowych. Jeśli producent kabin nie wskazał bezpiecznego jego zdaniem preparatu do czyszczenia, o pomoc w wyborze można zapytać pracownika sklepu. Większość środków chemicznych szybko i skutecznie poradzi sobie z usunięciem kamienia oraz z przywróceniem szybie kabiny idealnej czystości. Należy jednak pamiętać, że składniki chemiczne preparatów są żrące i nie ulegają rozkładowi w środowisku naturalnym. W dodatku osoby cierpiące na alergię, nie powinny używać chemicznych detergentów, gdyż działają drażniąco do drogi oddechowe i skórę.

Preparaty ekologiczne

Znakomitą alternatywą do klasycznych preparatów chemicznych jest coraz mocniej wchodzący na rynek chemii gospodarczej, segment środków ekologicznych. „Zielona chemia” jest odpowiedzią na ogólnoświatowy trend proekologiczny. Preparaty, które od zawsze kojarzyły się ze żrącymi i toksycznymi składnikami można zastąpić nowymi środkami opartymi o naturalne związki powierzchniowo czynne ze źródeł roślinnych i zwierzęcych. W skład preparatów ekologicznych wchodzą również olejki eteryczne, ocet, alkohol i kwasek cytrynowy , czyli składniki od wieków znane w gospodarstwach domowych.

Używając preparatów na bazie związków roślinnych można przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i zadbać o własne zdrowie. Niestety, w większości przypadków, środki ekologiczne pozostają droższe w zakupie niż powszechnie dostępne preparaty chemiczne. Produkcja ekologicznej, „zielonej chemii” nie należ do najtańszej.

Domowe sposoby czyszczeni kabin prysznicowych

Do domowych środków czystości, znanych naszym mamom i babciom, zaliczamy kwasek cytrynowy, sok z cytryny, ocet oraz sodę oczyszczoną i wodę utlenioną.

Ocet stanowi podstawę w domowej walce z osadem kamiennym. Każda gospodyni domowa wie jak odkamienić czajnik. Wystarczy dodać do wody szklankę octu i pozostawić na pół godziny. Kamień znika, a woda staje się idealnie czysta. Podobnie można postąpić z osadem na kabinie prysznicowej. Wystarczy roztwór wody i octu wlać do butelki ze sprayem i popryskać wybrane miejsce. Po kilku, kilkunastu minutach należy użyć bieżącej wody i spłukać roztwór octu.

Niestety, ze względu na swój intensywny zapach, nie każdy lubi używać octu do szerszego stosowania.

W takim przypadku można ocet zastąpić kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny. Obydwa związki poradzą sobie z kamieniem wapiennym, a przy okazji pozostawią przyjemny, egzotyczny zapach.

Sprawdzonym i prostym sposobem do przywrócenia szybie blasku jest użycie do mycia popularnego preparatu do mycia okien. Można go kupić w każdym sklepie zarówno w wersji chemicznej, jak i ekologicznej.

Gąbka, szmatka czy ściągaczka? Czego użyć do mycia kabin?

Szybę kabiny najlepiej myć delikatnym, miękkim materiałem, takim jak szmatka, ściereczka czy profesjonalna ściągaczka do okien. Pozwoli to na dokładne umycie i uniknięcie porysowania powierzchni. Z tego też względu nie poleca się do mycia szyb, proszków, past i ostrych granulatów.