wanna wolnostojąca swiss liniger, wanna z konglomeratu 160cm

Odpowiedź na pytanie wanna czy kabina prysznicowa nie jest proste. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć wiele elementów. Metraż łazienki jest tylko jednym z nich. Wyjaśniamy, dlaczego wybór wcale nie jest taki oczywisty.

Jeszcze w czasach PRL-u wanna w łazience była standardem, a kabina prysznicowa uchodziła za luksus. Dziś bywa odwrotnie. Zmieniła się też definicja wygody kąpieli: ma być szybko lub leniwie – w zależności od potrzeby lub kaprysu. Zatem wanna?… Niekoniecznie.

Wanna czy prysznic – parametry wyboru

Zastanawiając się nad wyborem między wanną a kabiną prysznicową należy mieć na uwadze kilka istotnych czynników. Są to:

metraż łazienki i jej kształt;
liczba i wiek osób, które będą korzystać z tego pomieszczenia oraz styl życia, jaki prowadzą;
finanse, które przeznaczy się na zakup wyposażenia, ale także – o czym często się zapomina na etapie projektowania – które trzeba będzie wygospodarować na opłaty za wodę i ścieki podczas eksploatacji łazienki.

Wanna czy kabina prysznicowa – najważniejszy jest metraż

Czynnikiem, który najsilniej determinuje wybór wanny czy prysznica, jest metraż łazienki. Wanny z założenia zajmują większą powierzchnię od kabin prysznicowych. Nie tylko bowiem są większe od kabiny, ale przy wyborze miejsca na ich lokalizację trzeba uwzględnić dodatek na bezpieczną odległość od mebli, grzejników czy innych elementów wyposażenia łazienki, np. ścianek typu walk-in. Szczególnie dużą powierzchnię zajmują wanny wolnostojące – gdyż do nich powinno się zapewnić dostęp z każdej strony. Wanny przyścienne wprawdzie wymagają wygospodarowania mniejszej powierzchni i przestrzeni, ale i tak jest ona większa w porównaniu do powierzchni zajmowanej przez kabinę z brodzikiem lub bez niego.

Kształt łazienki tylko w ograniczonym zakresie wpływa na wybór kabiny lub brodzika, ale tam, gdzie pomieszczenie ma wnęki lub jest nieustawne, oczywiste wydaje się wstawienie kabiny lub przynajmniej drzwi prysznicowych. Te ostatnie wyznaczą przestrzeń kąpielową zdecydowanie lecz jednocześnie nienachalnie w łazienkach, gdzie tradycyjna wanna lub kabina prysznicowa nie zmieściłyby się z braku miejsca.

Seniorzy, dzieci, niepełnosprawni – czy kabina jest lepsza od wanny?

Kabina prysznicowa Narożna 100×100 8mm Swiss-Liniger G350

Niewątpliwie w wielu przypadkach tak – kabina prysznicowa okazuje się lepsza od wanny. Choćby z uwagi na ograniczenia motoryczne osób należących do wymienionych wyżej grup użytkowników łazienek. Ale nie jest to żelazna reguła, gdyż starość nie jest tożsama z niesprawnością fizyczną, a niepełnosprawność nie wyklucza z kolei możliwości kąpieli w wannie. Dzięki dostępnym w ofercie różnym modelom wanien i kabin prysznicowych z brodzikiem, a także samych tylko drzwi prysznicowych i parawanów nawannowych udaje się zapewnić komfort kąpieli każdej z wymienionych grup. Bodaj najmniej problematyczną grupą są dzieci – wykąpią się tak samo beztrosko w wannie, jak i w kabinie. Trzeba jedynie zadbać o ich bezpieczeństwo podczas kąpieli (bo nawet w brodziku może być niebezpiecznie, kiedy podochocony kąpielą malec pośliźnie się na gładkiej powierzchni) oraz o zabezpieczenie przed zachlapaniem ścian i mebli. Z tego powodu w łazienkach, których użytkownikami będą także dzieci, do wanny warto dokupić parawan, a w kabinie zapewnić dobry odpływ wody.

Dla osób na wózkach inwalidzkich albo seniorów, którzy mają problemy z poruszaniem się i muszą siedzieć podczas kąpieli, znakomitym rozwiązaniem okażą się kabiny prysznicowe bez brodzika oraz zaopatrzone w odpowiednie drzwi – najlepiej uchylne lub składane w całości i przylegające do ściany. W ofercie Swiss-Liniger dostępne są kabiny z takimi właśnie, niezwykle praktycznymi, łamanymi drzwiami składanymi do środka.

Ekonomia kąpieli, czyli wanna z prysznicem w rachunkach

Twierdzenie, że kąpiel w kabinie prysznicowej jest tańsza i zdrowsza, to w dzisiejszych czasach mit zawierający jednak ziarno prawdy. Wynika to z różnorodności oferty. Zasadniczo bowiem podczas szybkiej, zazwyczaj kilkuminutowej kąpieli w tradycyjnej kabinie prysznicowej zużywa się mniej wody niż w trakcie długiego leniuchowania w wypełnionej wodą wannie. I to jest fakt. Kiedy jednak kąpiel odbywa się w kabinie zaopatrzonej w dysze do hydromasażu, wody podczas jednej sesji można zużyć więcej, niż w trakcie kąpieli w wannie.

I odwrotnie: kąpiel w wannie zaopatrzonej w parawan staje się tak samo ekonomiczna, jak w tradycyjnej kabinie prysznicowej – pod warunkiem, oczywiście, że wanna nie jest napełniana wcześniej wodą do pełnej kąpieli.

Brak kompromisu, czyli wanna i kabina prysznicowa w jednym

Choć wanna (albo jej namiastki w postaci balii czy wielkiej miski) od wieków była podstawowym akcesorium, w którym można było zażyć kąpieli, to kabiny prysznicowe szturmem zdobywały łazienki i serca użytkowników wszędzie tam, gdzie wygoda była utożsamiana z możliwością zażycia szybkiej kąpieli, która pozwoli zaoszczędzić nieco na rachunkach za wodę i ścieki. Wanna z prysznicem, która z czasem pojawiła się na rynku, stała się interesującą alternatywą dla kabiny. Jednak jej zastosowanie ograniczał (i w części mieszkań ogranicza nadal) jeden ważny czynnik: niewielki metraż.

Szczęśliwi posiadacze dużych łazienek mogą zdecydować się na brak kompromisu i zainstalować zarówno wannę wolnostojącą, jak i przestronną kabinę prysznicową. Ale ci, którzy mają ograniczony metraż i nie lubią kompromisów, mogą postawić na inne rozwiązanie łączące zalety obu akcesoriów łazienkowych. To niewielka wanna z parawanem prysznicowym lub – wynalazek ostatnich lat – niewielka kabina prysznicowa z bardzo głębokim brodzikiem.


kabina prysznicowa 120×80 / 100×100 z brodzikiem niskim swiss-liniger

Kabina prysznicowa – bezkonkurencyjna przy wielu użytkownikach

W mniejszych łazienkach, a w szczególności tych, z których korzystać będzie większa liczba użytkowników, kabina prysznicowa z brodzikiem lub bez niego okazuje się bezkonkurencyjnym, wyborem. Powód jest prosty: zajmuje mniej miejsca, umożliwia szybkie odświeżenie się (co przy większej liczbie zabieganych amatorów kąpieli skraca czas oczekiwania na dostęp do wolnej kabiny), a także – dzięki obecności wysokich drzwi kabiny – chroni łazienkę przed zachlapaniem.