Ścianki walk-in – segregatory upiększające przestrzeń

Ścianki walk-in to jeden z najlepszych wynalazków do łazienki niezależnie od wielkości tego pomieszczenia. Dzięki swej prostocie są fenomenalnie praktycznym rozwiązaniem architektonicznym o wielu – czasem zaskakujących – zastosowaniach.

Nie ma znaczenia, czy jesteście posiadaczami łazienki o mikroskopijnej wielkości, w której zmieszczą się tylko najpotrzebniejsze elementy wyposażenia, czy przestronnego, po królewsku urządzonego pokoju kąpielowego – wszędzie tam ścianka walk-in będzie pasować, jak ulał. To świetne rozwiązanie na zagospodarowanie przestrzeni tam, gdzie nie pasują kafelki, tradycyjne ścianki działowe lub grube luksfery.

Czym są ścianki walk-in?

Te praktyczne separatory przestrzeni są całkiem prostymi lub giętymi taflami. Najczęściej wykonuje się je ze szkła hartowanego, ale są dostępne także modele wykonane z syntetyków, m.in. z pleksiglasu. Mocuje się je bezpośrednio do podłogi i ściany, a elementy mocujące są eleganckie, trwałe i odporne na działanie wilgoci, kosmetyków kąpielowych i środków myjących.

Te dzielące przestrzeń szklane tafle zazwyczaj dostępne są w wielu wymiarach. Modele, które oferujemy w Swiss Liniger, można dopasować do dowolnej wielkości łazienki, gdyż dostępne są aż w 12 różnych szerokościach: od 50 do 160 cm. Ścianki walk-in mogą mieć różne wysokości. My oferujemy je w standardowym, najczęściej wybieranym wymiarze: 200 cm. Dodatkową zaletą naszych produktów jest to, że dzięki regulowanym elementom stabilizującym górną część ścianki, odgrodzić można przestrzeń o wybranej szerokości. Dzięki temu można dowolnie (w granicach długości ścianki i regulacji metalowego stabilizatora) aranżować wielkość wydzielanej przestrzeni. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie do trudno ustawnych łazienek.

Zanim kupisz ściankę walk-in…

…zdecyduj, do czego faktycznie będzie potrzebna. Czy tylko do tego, aby ograniczyć strefy mokrą od suchej w łazience, czy może też jednocześnie ma pełnić funkcję separatora dzielącego przestrzeń całej łazienki na dwa niezależne obszary niezależnie od ich funkcji. To proste rozwiązanie architektoniczne można zastosować zarówno jako jedyną ściankę otwartej kabiny prysznicowej, bądź jako element, który będzie odgradzał na przykład przestrzeń kąpielową od toaletowej. Ścianka walk-in, szczególnie z mrożonego, półprzezroczystego szkła, może też posłużyć do wygospodarowania kącika przeznaczonego na magazynowanie rzeczy potrzebnych w łazience lub sprzętu wykorzystywanego podczas kąpieli seniora mającego problem z poruszaniem się. Jeśli nie ma miejsca na przechowanie tych akcesoriów w szafie, wystarczy ulokować je w pustej kabinie typu walk-in, aby nie zagracały przestrzeni łazienki, a jednocześnie były zawsze pod ręką.

Podczas zakupu zwróć też uwagę na grubość szklanej tafli. W sprzedaży są dostępne modele, w których grubość ścianek wynosi 4 mm. W Swiss Liniger oferujemy tylko ścianki o ponad dwukrotnie większej grubości szyby – bo aż 8-10 mm. Tak gruba szyba to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa i długotrwałości użytkowania.

Mariaż dekoracyjności i praktyczności

Ponieważ ścianka walk-in może pełnić wiele różnych funkcji, warto bardzo rozsądnie wybrać odpowiedni model – nie tylko pod względem jego szerokości, ale również dekoracyjności.

Dzięki całkowicie przeźroczystym taflom światło dotrze do każdego zakamarka łazienki. Ścianki wykonane z przyciemnianego szkła lub z szyb półtransparentnych stworzą atmosferę intymności – niezależnie od tego, z której strony ich powierzchni będzie spoglądać się na łazienkową przestrzeń. Z kolei modele z wbudowanymi elementami dekoracyjnymi wspaniale przesłonią to, co chcemy zakryć lub – odwrotnie – skierują uwagę dokładnie tam, gdzie chcemy.

Ponieważ ścianki walk-in wytwarzane są z bezpiecznych materiałów, są one odporne na uszkodzenia. Podlegają jednak, jak każdy inny element wyposażenia łazienki, powszechnym prawom fizyki i w razie ekstremalnie mocnego uderzenia w dużą taflę, może ona ulec zniszczeniu. Ponieważ jednak, jak wspomnieliśmy już wyżej, oferowane w naszym sklepie ścianki walk-in wykonane są z bezpiecznego i mającego aż 8-10 mm grubości szkła hartowanego, trzeba by zadać sobie naprawdę dużo trudu i użyć wiele siły, aby uszkodzić tak wytrzymały element.
scianki prysznicowewalk in walk-in swiss-liniger 8mm 10mm W10 cm 100cm 90cm 80cm 70cm
ścianka prysznicowa 8mm ESG walk in SWISS LINIGER

Praktycznie o użytkowaniu ścianek walk-in

Oferowane w Swiss Liniger ścianki mają kształt idealnych prostokątów i nowoczesny system mocowania, który umożliwia idealne dopasowanie tych szklanych elementów do wybranego obszaru. Niemniej, zanim wstawisz ściankę walk-in do łazienki, zadbaj o odpowiednie wypionowanie i wypoziomowanie ściany oraz podłogi.
Jeśli nie masz pomysłu na aranżację kabiny prysznicowej czy toalety w łazience o nieregularnym kształcie lub będącej mikroskopijnym prostokątem, zamiast dobudowywać ściankę działową, która zagarnie przestrzeń i – być może – światło, wstaw ściankę walk-in. Nie tylko nie stracisz niczego, a na dodatek zyskasz dodatkowy zakamarek.
Jeśli ścianki walk-in traktowane są jako elementy strukturalne otwartych kabin prysznicowych, należy zadbać o odpowiednią wentylację łazienki, system odpływowy, a także o odpowiednie ogrzanie pomieszczenia. Otwarta struktura kabiny walk-in powoduje, że w słabiej ogrzewanych łazienkach bądź przestronnych pokojach kąpielowych podczas kąpieli może być chłodno.
Jeśli z łazienki zaaranżowanej z wykorzystaniem całkowicie przeźroczystej ścianki walk-in korzystają osoby starsze bądź dzieci, warto zadbać o takie oświetlenie tafli, aby była dobrze widoczna; szczególnie, jeśli ścianka jest bardzo długa. Dla seniorów lub dzieci bezpieczniej byłoby, aby tafla, która dzieli przestrzeń łazienki, miała wkomponowany w szybę element dekoracyjny – taka ścianka jest doskonale widoczna.
Do czyszczenia ścianek walk-in należy wykorzystywać tylko delikatne, przeznaczone do tego akcesoria i środki myjące. W żadnym wypadku nie należy szorować tych elementów architektonicznych jakimikolwiek substancjami ściernymi bądź szczotkami o twardym włosiu. Takiego traktowania nie lubi nawet najbardziej wytrzymałe szkło hartowane, a tym bardziej znacznie podatniejszy na zarysowania pleksiglas. Ścianki najlepiej zmywać miękką gąbką z wewnątrz i zewnątrz, a potem spłukać wodą.