Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem każdego domu. Nie dość, że powinna spełniać i ułatwiać konkretne, codzienne, niezbędne potrzeby, to jeszcze chcemy, by służyła za miejsce relaksu i odpoczynku. Wyposażenia łazienki nie da się łatwo przestawiać, tak jak w salonie czy sypialni, więc kwestia aranżacji, doboru i ustawienia sprzętów oraz mebli, jest szczególnie istotna. Dziś pomożemy Państwu w wyborze miski wc. Odpowiemy na pytania, jak wybrać miskę wc i na jakiej wysokości ją umieścić. Zapraszamy do lektury!

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem miski wc?

Zanim przejdziemy do omawiania zalet i wad poszczególnych muszli klozetowych, powinniśmy się zastanowić, kiedy zmiany aranżacyjne są realne i możliwe do przeprowadzenia. Jeśli bowiem pragniemy zmienić starą, zużytą czy uszkodzoną miskę klozetową bez konieczności remontowania całej łazienki, musimy dostosować wybór i zakup do istniejących w pomieszczeniu przyłączy i odpływów. Pozwoli to na uniknięcie kosztownych i czasochłonnych prac budowlanych. Natomiast jeśli jesteśmy na etapie budowania nowego domu lub generalnego remontu już istniejącego, wachlarz możliwości rozszerza się. Wyboru sprzętów łazienkowych możemy dokonywać na podstawie własnych upodobań lub podpowiedzi ekspertów.

Odpływ warszawski

Po warszawsku czy poznańsku, czyli ważna kwestia dopasowania odpływu przy wymianie  muszli klozetowej na nową, to pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę. Kształt odpływu do kanalizacji może być pionowy lub poziomy.

Jeśli po otwarciu klapy miski wc widzimy spływ pionowo w dół, to mamy do czynienia z odpływem warszawskim.

To rozwiązanie rzadko już stosuje się w nowoczesnych instalacjach, gdyż komfort użytkownika jest mniejszy, niż przy użytkowaniu toalet z odpływem poziomym, czyli poznańskim.

Odpływ poznański

Ten odpływ usytuowany jest poziomo, ze spadkiem w dół, w kierunku ściany.

W tym punkcie dochodzimy do kwestii zamocowania miski klozetowej do stałej powierzchni i zadajemy sobie pytanie: muszla wisząca czy stojąca?

Stojąca miska wc  – wady i zalety

Największą zaletą muszli wc stojącej jest jej stabilność i trwałość. Osoby większe, cięższe lub o tradycyjnych upodobaniach często podświadomie unikają siadania na sprawiających lekkie i kruche wrażenie, wiszących miskach klozetowych. Odczucie to jest tyle subiektywne, co nieprawdziwe, lecz zalety muszli wiszących omówimy w dalszej części artykułu.

Już na pierwszy rzut oka duży i wygodny sedes obiecuje użytkownikowi komfort i bezpieczeństwo wynikające z przymocowanej do podłoża podstawy.

Dzięki zróżnicowanej stylistyce stojące miski wc równie dobrze pasują do wnętrz stylowych oraz do nowoczesnych.  Nie można tego powiedzieć o minimalistycznych, lekkich rozwiązaniach wiszących. W przeważającej większości wykorzystywane są wyłącznie we wnętrzach nowoczesnych.

Największą jednak wadą sedesu stojącego jest brak swobodnego dostępu do podłogi wokół miski oraz stosunkowo duży rozmiar sprzętu.

W niewielkich łazienkach duży sprzęt ceramiczny może przytłaczać małą przestrzeń, a w trudnych do wyczyszczenia zakamarkach częściej zbiera się kurz i brud.

Miskę wc stojącą mocuje się do podłoża za pomocą śrub lub przykleja do kafelków podłogi.

Sedes wiszący – wady i zalety

Muszla wisząca jest obecnie znacznie bardziej popularna niż rozwiązanie z podstawą przymocowaną do podłogi. Za wiszącym modelem miski wc przemawia wiele korzyści:

  • łatwość w utrzymaniu czystości, gdyż nic nie ogranicza dostępu do podłogi z żadnej ze stron. Każdy mop czy ścierka poradzi sobie z zadaniem doprowadzenia powierzchni do porządku szybko i sprawnie
  • niewielki rozmiar sprzętu sprzyjający małym pomieszczeniom łazienkowym
  • optyczne powiększenie łazienki dzięki lekkiej, jakby zawieszonej w powietrzu konstrukcji
  • wysoka wytrzymałość na ciężar użytkowników (nawet do 400 kg)
  • mnogość rozwiązań i aranżacji architektonicznych, zwłaszcza w powszechnie modnym stylu skandynawskim i minimalistycznym

Wady sedesu wiszącego?

 Jakie są  wady popularnych sedesów wiszących?

Po pierwsze – konieczność zabudowania specjalistycznego stelażu w ścianie bocznej. Wprawdzie, jak już uda się zabudować konstrukcję podtrzymującą w murze, to zyskujemy dodatkową półkę oraz estetyczną spłuczkę, lecz do wykonania stelażu niezbędna jest pomoc wykwalifikowanego fachowca o specjalizacji wodno-kanalizacyjnej.

Spłuczka, główny mechanizm sterujący

Metody spłukiwania nieczystości w sedesie zmieniły się na przestrzeni ostatnich dekad.

Pamiętacie Państwo dawne szkolne toalety ze zbiornikami na wodę usytuowanymi nad głowami użytkowników? Pociągało się za specjalny uchwyt zawieszony na długim łańcuszku.

Obecnie wyszły niemal całkowicie z obiegu, pozostając obiektem zaskoczenia i zdziwienia dla młodszych pokoleń.

Rodzaje spłuczek

 Spłuczki dzielimy na dwa rodzaje, w zależności od sposobu montażu – natynkowe i podtynkowe.

Spłuczki natynkowe:

  • oldskulowe spłuczki umieszczane pod sufitem, czyli górnopłuki należą do grupy rozwiązań natynkowych
  • dolnopłuki ze zbiornikami umieszczonymi bezpośrednio nad sedesem. Mogą występować w wersji ściennej lub narożnej
  • kompaktowe – jedne z najbardziej popularnych. Muszla wc jest połączona w jeden segment ze zbiornikiem wody.

Spłuczki podtynkowe:

  • rozwiązanie, które stosowane jest przy miskach wiszących. Zbiornik z wodą jest ukryty w ścianie, a spłuczka to przeważnie minimalistyczny przycisk umieszczony na ścianie.

Spłuczki występują w różnych rozmiarach i kształtach. Górnopłuki podsufitowe wyposażone są w uchwyt po pociągnięcia. Dolnopłuki , kompakty i spłuczki podtynkowe – przycisk okrągły lub owalny czy prostokątny.

Coraz częściej producenci stawiają na ekologiczne spłuczki, umożliwiające użytkownikowi zużycie mniejszej ilości wody jednorazowo. Przycisk na spłuczce jest wtedy podzielony na dwie części: jedna z nich oferuje możliwość jednorazowego wykorzystania pełnej zawartości zbiornika, a drugi – połowę lub mniejszą część.

Na jakiej wysokości powinna być zamontowana miska wc?

Muszla klozetowa powinna być zawieszona na wysokości 40 cm, licząc od górnej krawędzi miski, aż podłoża. Jeżeli z sedesu mają korzystać również osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, wysokość ta powinna być wyższa, czyli 46 cm.