Nieestetyczne zacieki po każdej kąpieli na szklanej ściance kabiny psują estetykę łazienki. Walka z osadem przypomina mityczne syzyfowe prace. Dlaczego pojawia się kamień? Jak usunąć wapienny kamień z kabiny? Prezentujemy sprawdzone i skuteczne sposoby walki z zabrudzeniami kabin prysznicowych. Zapraszamy!

Czym jest osad pojawiający się na armaturze łazienkowej?

Zanim przejdziemy do omawiania sposobów walki z osadem, powinniśmy dobrze poznać przeciwnika, z jakim przyjdzie nam walczyć.

Woda, którą pobieramy z kranów do celów spożywczych czy gospodarskich, jest mocno nasycona naturalnymi związkami chemicznymi pochodzącymi z gleby, wód gruntowych, powierzchniowych oraz skał, z którymi się styka.

Związki mineralne nie są usuwane przez zakłady wodociągowe, gdyż uwaga organów sanitarno-epidemicznych jest skierowana w stronę oczyszczania wody z bakterii i wirusów, a nie likwidacji naturalnych składników.

Podczas procesu podgrzania mocno zmineralizowanej (tzw. twardej) wody, wytrąca się wapń i magnez, które w formie twardych kryształków osadzają się ściankach obiektów, z jakimi mają bezpośredni kontakt.

Każdy z nas zna widoczne gołym okiem efekty: drobinki osadu na dnie czajnika, zanieczyszczone siteczko w kranie kuchennym, białe pranie, które przybiera z czasem szarą barwę, zacieki na szklanej szybie kabiny prysznicowej.

Nieusuwany wapienny osad nie tylko wygląda niehigienicznie, lecz jest przyczyną złej pracy urządzeń AGD i ich awarii. Kamienne zacieki na armaturze są siedliskiem bakterii i pleśni, co może mieć wpływ na zdrowie osób cierpiących na alergie. Poza tym, kto lubi brać prysznic w kabinie z brudnymi szybami?

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Do wykonania ścianek w kabinie prysznicowej używa się przeważnie szkła lub plastiku. Przezroczysta szyba powiększa optycznie przestrzeń w łazience i nadaje lekkości pomieszczeniu.

Plastik jest używany w produkcji tańszych kabin prysznicowych. Częściej na rynku spotyka się szklane, hartowane ścianki okalające brodzik lub wydzielone miejsce prysznicowe.

Do czyszczenia szklanych boków kabiny można wykorzystać preparaty chemiczne, ekologiczne lub domowe sposoby, z których korzystały nasz babcie.

Środki chemiczne do usuwania kamienia

Preparaty, do których produkcji zostały użyte składniki chemiczne, dostępne są w praktycznie każdym sklepie i markecie. Jeśli producent kabiny nie wskazał wyraźnie, z jakich środków korzystać, należy zapytać sprzedawcę. Najczęściej proponowane są spraye, które rozpyla się na powierzchni szyby. Radzimy nie korzystać z szorstkich past czy mleczek, by nie porysować gładkiej tafli ścianki.

Środki chemiczne do usuwania kamienia z kabin prysznicowych należą do preparatów żrących, co jest ważne szczególnie dla osób zmagających się z alergią, uczulonych na składniki oraz posiadających małe dzieci. Preparaty takie nie są biodegradowalne i obciążają środowisko naturalne.

Sposoby ekologiczne na usuwanie kamienia

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników „zielonej chemii”: preparaty oparte o związki powierzchniowo czynne na bazie składników roślinnych i zwierzęcych są dostępne na rynku. Stanowią nietoksyczną alternatywę dla żrących środków chemicznych.

W skład preparatów ekologicznych wchodzą olejki eteryczne, ocet, kwasek cytrynowy, alkohol.

Niestety, technologia produkcyjna „zielonej chemii” jest jeszcze droższa od klasycznej, co przekłada się na cenę produktów. Mamy nadzieję, że ogólnoświatowy trend kierujący uwagę konsumentów w stronę rozwiązań proekologicznych pomoże rozpowszechnić zdrowsze produkty i obniżyć ceny.

Zapytaj babcię

Nasze mamy i babcie świetnie radziły sobie w gospodarstwach domowych z osadem wapiennym. Jak to robiły?

Ocet, cytryna, soda oczyszczona oraz kwasek cytrynowy były (i są!) używane powszechnie do czyszczenia powierzchni z kamienia.

Roztwór wody i octu przelany do pustego opakowania ze sprayem może znakomicie poradzić sobie z opornym nalotem na kabinie prysznicowej. Wystarczy spryskać powierzchnię, odczekać kilka minut i spłukać wodą. Jeśli osad nie ustąpi za pierwszym razem, czynność należy powtórzyć.

Dla osób nielubiących silnego charakterystycznego zapachu octu, proponujemy zamiennik, czyli sok z cytryny lub kwasek cytrynowy. Zapach będzie przyjemniejszy, a efekt porównywalny.

Co radzi ekspert?

Zapytaliśmy eksperta, który na co dzień sprzedaje i serwisuje armaturę łazienkową, jakiego preparatu użyć do czyszczenia szyb prysznicowych.

Odpowiedział, że najszybszym i najskuteczniejszym sposobem, by kabina codziennie lśniła świeżością, jest zwykły płyn do mycia szyb.