Projektowanie łazienek wymaga umiejętnego łączenia intymności z przestrzenią publiczną. Udana fuzja tych składowych to gwarancja stworzenia pomieszczenia, które ma szanse stać się domowym centrum relaksu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby przyszła łazienka była perfekcyjnym odzwierciedleniem marzeń.

Wspomniane wyżej zapewnienie intymności w przestrzeni publicznej to największe wyzwanie towarzyszące projektowaniu łazienek. Aby pogodzić te dwie sprzeczności, potrzebne jest doskonałe rozeznanie potrzeb przyszłych użytkowników łazienki lub pokoju kąpielowego. Od tego zawsze należy zacząć planowanie.

Projektowanie łazienek – krok po kroku

Określ potrzeby – projektowanie łazienki zacznij od określenia potrzeb wszystkich, którzy będą korzystać z tego pomieszczenia. Miej na uwadze czas teraźniejszy, ale i przyszły. Wprawdzie łazienkę aranżujesz „tu i teraz” pod potrzeby swoje i osób, które na co dzień będą z niej korzystać, ale niemowlęta i małe dzieci szybko rosną, a ich potrzeby zmieniają się jeszcze szybciej, niż wiek i wzrost. Ponadto uwzględnij potrzeby osób chorych, niepełnosprawnych oraz starszych, którzy będą stałymi użytkownikami łazienki. Ci pierwsi i drudzy być może już obecnie będą potrzebować specjalnych rozwiązań, które ułatwią im korzystanie z tego pomieszczenia, np. kabin z szeroko otwieranymi drzwiami lub z brodzikami wpuszczanych w podłogę. Seniorzy prawdopodobnie mogą takich udogodnień potrzebować już niebawem. Warto uwzględnić w planach na najbliższe kilka lat wspomniane możliwe zmiany.

Określ budżet – to oczywiste, że wysokość funduszy, jakie chcesz przeznaczyć na wykończenie, remont i wyposażenie łazienki, jest istotna dla osiągnięcia zamierzonego efektu. Nie jest jednak prawdą, że przy ograniczonym budżecie nie zrealizujesz planów o wymarzonej łazience. Nie jest też prawdą, że mniej wydasz na małe łazienki. Aranżacje bywają różne, a na ostateczny koszt wpływają bardziej dobór materiałów i klasa elementów wyposażenia, niż metraż pomieszczenia. Najistotniejsze, aby określić konkretną kwotę, jaką chce się wydać na wykonanie i wyposażenie łazienki.

Znajdź i „przetestuj” projektanta – samodzielne projektowanie na pewno sprawi dużo frajdy, ale pomoc fachowca bywa nieoceniona, szczególnie, jeśli przygoda z remontem lub wyposażaniem nowego pomieszczenia to twój pierwszy raz. Weź też pod uwagę, że projektowanie łazienek nie ogranicza się jedynie do wyboru wanny, brodzika czy miski WC. To także zabudowa ścian, wykonanie instalacji i wentylacji. Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretnym fachowcem, sprawdź jego kompetencje, poproś o projekty łazienek, które wykonał, jeśli masz możliwość – porozmawiaj z osobami, które korzystały z jego usług. I upewnij się, że projektant rzeczywiście rozumie twoje potrzeby, a także twoją wizję łazienki. To ważne, żeby nie doszło do sytuacji, w której projektant nakreśli plan łazienki luksusowej tradycyjnie, czyli przepychu z elementami złota, kiedy w twoich planach jest łazienka jak najbardziej luksusowa, lecz w minimalistycznym stylu i ze srebrnym połyskiem chromowanych elementów.

Określ styl – to bardzo ważny element procesu projektowania. Najlepiej, jeśli łazienka będzie nawiązywać wystrojem do reszty pomieszczeń w lokalu. Jeśli to niemożliwe albo celowo chcesz zaaranżować ją inaczej, projektuj ją zgodnie z własnym planem – byle konsekwentnie. Dla lepszej inspiracji przejrzyj ofertę Swiss Liniger – łazienka luksusowa i ergonomiczna, minimalistyczna lub z przepychem… na naszej stronie znajdziesz sporo różnych propozycji do realizacji nawet nietypowych pomysłów.

Weź pod uwagę sytuacje awaryjne – zdarza się, że z przyczyn nie leżących po niczyjej stronie założony plan nie może zostać zrealizowany, a roboty już się toczą. Aby uniknąć niepotrzebnych frustracji, najlepiej, jeśli rozważysz już na etapie planowania plan A oraz plan B, C… Mając w zanadrzu gotowe rozwiązania na wszelki wypadek, masz pewność, że nawet jeśli coś zatrzyma prace, nie zmusi cię to do całkowitej zmiany planów, a jedynie czeka cię wybranie innej opcji.

Małe łazienki – aranżacje dogłębnie przemyślane

Duże łazienki mają ten plus, że przestrzeń można efektywnie i łatwo zagospodarować. W małych łazienkach niewielka przestrzeń ogranicza wymiary i liczbę urządzeń, które mają zapewnić wygodę korzystania z tych pomieszczeń. Przy projektowaniu małych łazienek zastosowanie znajdują elementy, które wymieniliśmy wyżej, ale z doświadczenia podpowiadamy, że przy planowaniu i aranżacji małych pomieszczeń ważna jest umiejętność kompromisu. Jeśli nie zmieści się luksusowa, duża wanna, możesz zastąpić ją równie luksusową szklaną kabiną prysznicową – z brodzikiem lub bez niego. Nie musisz nawet rezygnować z dwóch umywalek – możesz wybrać tylko mniejsze modele. Tu liczy się Twoja kreatywność, a w ofercie Swiss Liniger znajdziesz mnóstwo inspiracji na osiągnięcie założonego efektu.