Płytki ceramiczne są najbardziej popularnym rozwiązaniem pokrycia ścian w łazience i pod prysznicem. Występują w niezmierzonej gamie barw, kształtów, faktury i wielkości. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Czy istnieje zatem interesująca alternatywa dla kafelków? Co jeszcze można położyć na podłogę pod prysznicem zamiast płytek?

Kafelki łazienkowe

Płytki ceramiczne rządzą od wieków w naszym otoczeniu. Od czasów wynalezienia szkliwa w starożytnej Mezopotamii, dzięki któremu osiągnięto szczelność chroniącą przed działaniem wody, kafelki stanowią stały element wyposażenia siedlisk i domostw człowieka.

Każdy sklep z wyposażeniem łazienkowym wprost kipi od wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych. Pełna paleta barw jest uzupełniona wzorami, zaskakującymi fakturami i różnorodną wielkością: od maleńkich kwadracików po olbrzymie płyty.

Kamień naturalny

Wykończenie ścian czy podłóg w łazience naturalnym kamieniem pozwala uzyskać niezwykle szlachetny i indywidualny wygląd. Kamień naturalny jest twardy, odporny na wilgoć i łatwy w czyszczeniu. Dodatkowym urokiem jest nieprzewidywalność wzorów. To sama Natura tworzy własne, niepowtarzalne układy kolorystyczne. Kamień można kupić w postaci dużych płyt lub gotowych, przyciętych płytek o różnych rozmiarach. Dopasowaniem płyt zajmują się fachowcy-kamieniarze, którzy przycinają, szlifują i zabezpieczają materiał. Z kamienia można wykonać w łazience blaty, umywalki, wanny, pokrycie ścian (również pod prysznicem) i podłóg.

Do wnętrz używa się bazaltu, marmuru, granitu, onyksu, trawertynu.

Pomieszczenia wyłożone kamieniem naturalnym wyróżniają się wyjątkowym charakterem i urokiem, lecz cena tego materiału jest bardzo wysoka, co stawia go w zasięgu wyłącznie najbogatszych klientów.

Konglomerat kwarcytowy

Tańszym zamiennikiem kamienia naturalnego może być konglomerat kwarcytowy. Konglomerat kwarcytowy to inaczej stworzony przez człowieka kompozyt składający się z naturalnych kwarców połączonych elastyczną żywicą. Wyglądem przypomina naturalny kamień, lecz odbiega od kamienia właściwościami fizycznymi i chemicznymi. W toku produkcji można do mieszanki kwarców dodać jony srebra, co dodatkowo zapewnia ochronę przeciwbakteryjną.  Blaty, umywalki i powierzchnie z konglomeratu są niezwykle twarde i trwałe. Występują w szerokiej gamie barw i odcieni.

Beton architektoniczny – mikrocement

Beton architektoniczny wydaje się być idealnym wprost materiałem do łazienek. Nie dość, że dużo tańszy od kamienia naturalnego, to pozwala osiągnąć niezwykłe wrażenia estetyczne. Gładki i monochromatyczny, o interesującej barwie i fakturze, może być zastosowany zarówno do wnętrz klasycznych, jak i ultranowoczesnych. Z betonu można wykonać każdy element wyposażenia łazienki, łącznie z mydelniczką. Mikrocement nie ma fug, gdzie mogłaby się zbierać woda i grzyb, jest twardy i łatwy w czyszczeniu. Przez dekady stosowany wyłącznie jako materiał budowlany, obecnie przeżywa złotą erę swojego istnienia we wnętrzach mieszkalnych.

Podłoga przemysłowa – żywica epoksydowa lub poliuretanowa

Posadzka przemysłowa jest kolejnym rozwiązaniem, które zawędrowało z ciężkiego przemysłu i hal produkcyjnych, wprost pod strzechy naszych domów.

Ogromną zaletą podłogi z żywicy jest jej nieskazitelna gładkość. Pozwala to na zachowanie idealnej czystości i higieny. Grzyby, pleśń, osad kamienny – tak często występujące w wilgotnych pomieszczeniach, na podłodze z żywicy nie mają najmniejszych szans przetrwania. Posadzkę przemysłową z powodzeniem można użyć jako podłoże pod prysznicem, gdyż jest wodoodporna i antypoślizgowa. Kolorystykę podłóg przemysłowych

ogranicza wyłącznie fantazja i wyobraźnia klienta.