Szybki, energetyzujący prysznic czy kojąca kąpiel w wannie? Obie opcje mają swych zwolenników i przeciwników. Dziś zajmiemy się prysznicem i armaturą z nim związaną. Jakie są rodzaje baterii prysznicowych? Czym się różnią? Na jakiej wysokości powinna być zamontowana bateria prysznicowa? Zapraszamy do dalszej części tekstu.

Prysznic – rozwiązanie dla zabieganych

Szybkie tempo życia skłania do szukania oszczędności w codziennych czynnościach. Stąd też szybki prysznic rano preferują osoby, które wymagają optymalnego rozwiązania kwestii czasu.

Jak jednak zaprojektować prysznic, by spełniał oczekiwania, pasował do wszystkich domowników i sprawiał przyjemność w użytkowaniu?

Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, należy zadać sobie pytanie: jakie rozwiązania są dostępne na rynku?

Rodzaje baterii prysznicowych ze względu na sposób montażu

Pierwszy podział dokonuje się na polu montażu. Baterie starszego typu przeważnie były montowane na powierzchni płytek naściennych, ukazując swą budowę dla korzystającego z prysznica. Obecnie następuje powrót do designu sprzed lat, czym wzbogaca dostępną na rynku ofertę.

Baterie natynkowe starszego typu łatwiej jest serwisować, gdyż mechanizm jest „pod ręką”, lecz przestarzała technologia i wzornictwo może przeszkadzać w odbiorze wizualnym.

Do plusów tego rozwiązania można dodać niską cenę oraz szybkość i prostotę montażu, lecz należy pamiętać, że bateria tego typu może być zamocowana wyłącznie w miejscu wyprowadzenia instalacji.

Drugi rodzaj baterii prysznicowej montowany jest podtynkowo.

To rozwiązanie wymaga wprawdzie przemyślenia kwestii montażu na etapie kładzenia płytek ściennych, gdyż orurowanie jest poprowadzone w rynienkach podtynkowych, lecz elegancja wizualna jest bezsporna. Użytkownik widzi wyłącznie estetyczną dźwignię z maskownicą i wylewką. Bateria taka zajmuje niewiele miejsca i urzeka swą prostotą.

Ten rodzaj baterii jest najczęściej wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach.

Na rynku dostępna jest szeroka oferta baterii podtynkowych, lecz cena ich jest wyższa, niż natynkowych. Minusów należy trudniejszy montaż i ewentualne serwisowanie, gdyż dostęp do wewnętrznych części jest ukryty.

Rodzaje baterii prysznicowych ze względu na ilość uchwytów

Ten podział również obejmuje dwa typy rozwiązań.

Baterie o dwóch uchwytach, którymi reguluje się ciepłą i zimną wodę oraz baterie wyposażone w jedną dźwignię sterującą. Pierwsze rozwiązanie jest rzadziej spotykane w Polsce, ale częściej w Wielkiej Brytanii i to w armaturze umywalkowej.

Baterie dwuuchwytowe wyglądają symetrycznie i prezentują się atrakcyjnie. Przed wzięciem prysznica należy jednak pamiętać, by najpierw wyregulować temperaturę wody, a dopiero potem wejść pod strumień płynący ze słuchawki. Wiąże się to z większym zużyciem wody niż w przypadku baterii jednouchwytowej.

Bateria wyposażona w jedną dźwignię sterującą łatwo się obsługuje, co ułatwia życie dzieciom i osobom starszym.